Εφές – Παρτιζάν 81-79: Πήρε το… ντέρμπι με ανατροπή και Κλάιμπερν

2023-09-23T17:51:55+00:00 2023-09-23T18:58:21+00:00.

23/Sep/23 17:51

clyburn

Η Εφές κέρδισε την Παρτιζάν μετά από ανατροπή (81-79), στην πρεμιέρα του πέμπτου Τουρνουά ”Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το Τουρνουά ”Παύλος Γιαννακόπουλος” επέστρεψε φέτος για πέμπτη χρονιά με την συμμετοχή τεσσάρων ομάδων Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός προσκάλεσε και φιλοξένησε στο ΟΑΚΑ Παρτιζάν, Εφές και Μπάγερν, σε ένα τουρνουά προετοιμασίας που έγινε θεσμός.

Στο ματς που σήμανε την πρεμιέρα του διημέρου (23-24/9), η Εφές κέρδισε την Παρτιζάν με 81-79 και μάλιστα με ανατροπή από το -13.

Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, όμως το 57-64 έγινε 71-64 στην τέταρτη περίοδο για να φτάσουμε σε ένα δραματικό φινάλε.

Ο Τόμπσον ”έγραψε” το τελικό σκορ στο -14”, με την Παρτιζάν. χάνει διπλή ευκαιρία στην τελευταία φάση να ισοφαρίσει, αν και φαίνεται να υπάρχει φάουλ.

Ο Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Άντζουσιτς είχε 23 για την Παρτιζάν και ο Πάντερ 17.

Οι Τούρκοι θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ΠαναθηναϊκόςΜπάγερν (20:00) την Κυριακή (24/9, 20:00) στον τελικό του τουρνουά.

Εφές – Παρτιζάν: Ξεχάστε τις υποκλίσεις, ο Ερντέμ Τσαν φίλησε το χέρι του “Ζοτς” (video)

Καλύτερη στην αρχή η Παρτιζάν, επέστρεψε η Εφές

Η Παρτιζάν μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με καλές διαφορές, την ώρα που η Εφές και ο Λάρκιν ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι. Το 11-20 έγινε 12-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Σέρβους να έχουν το πάνω χέρι και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Και ενώ ο Άντζουσιτς έκανε εξαιρετική δουλειά (15 πόντοι), η αντίδραση των Τούρκων δεν άργησε με κύριο εκφραστή τον Μπομπουά, αλλά και τους Κλάιμπερν-Μπράιαντ. Η ψαλίδα έχει απλά έκλεισε, αλλά η Εφές ισοφάρισε σε 40-40, με το 40-43 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ντέρμπι και στο τέλος… Εφές

Το σκηνικό ανάλογο με αυτή της εκκίνησης στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του Ομπράντοβιτς ξέφυγε με +13 (44-57) στο 26′. Και ενώ η Αναντολού μπόρεσε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, τίποτα παραπάνω δεν άλλαξε μέχρι την συμπλήρωση των 30′ για το 54-61.

Με τον Λάρκιν να έχει 0/6 σουτ, ο Κλάιμπερν βγήκε μπροστά και ήταν ο κύριος υπεύθυνος που το 57-64 έγινε 71-64 μέσα σε 4′. Ακόμα και έτσι, ο Πάντερ έκανε το 78-79 στο 39′. H Εφές ισοφάρισε με 1/2 βολές και προηγήθηκε με τον Τόμπσον (81-79) στο -14”, με τη Παρτιζάν να χάνει διπλή ευκαιρία στο τέλος για την ισοφάριση.

Πού κρίθηκε

Στο καλάθι του Τόμπσον στο -14” για το τελικό 81-79. Κομβικό και το 14-0 της Εφές στην τέταρτη περίοδο, που μετέτρεψε το 57-64 σε 71-64.

Ο Κλάιμπερν με 16 πόντους-8 ριμπάουντ ήταν εκεί για την Εφές, ειδικά στο διάστημα που έκανε την ανατροπή από το -13.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-43, 54-61, 81-79

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 6, Μπομπουά 11, Μπράιαντ 15, Γκαζί, Κλάιμπερν 16, Τόμπσον 6, Πλάις 4, Χόλατζ, Οσμάνι 3, Γιλμάζ 3, Ουίλις 11, Ζίζιτς 6

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, Λεντέι 4, Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα 3, Πάντερ 17, Σμαϊλάγκιτς 10, Γιαραμάζ 7, Νάναλι 8, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 23, Ντοζίερ 3, Καμίνσκι 4