Αταμάν: “Πρέπει να βελτιωθούμε στην επίθεση” (videos)

2023-09-23T21:04:35+00:00 2023-09-23T21:11:02+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

23/Sep/23 21:04

AtamanErgin-Panathinaikos

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν (80-73) στο 5ο τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, ενώ αναφέρθηκε και στον αυριανό τελικό (24/9, 20:00) απέναντι στην πρώην ομάδα του την Εφές.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Πρώτη ημέρα στο τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, με νίκη για τον “νέο” Παναθηναϊκό του Εργκίν Αταμάν.

Οι πράσινοι επικράτησαν της Μπάγερν του Πάμπλο Λάσο με 80-73 και προκρίθηκαν στον τελικό της Κυριακής (24/9, 20:00), εκεί όπου θα συναντήσουν την Εφές, μετά τη νίκη της επί της Παρτίζαν νωρίτερα.

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε στην κάμερα του Action 24 για το παιχνίδι με την Μπάγερν αλλά και τον αυριανό τελικό (24/9, 20:00) του τουρνουά απέναντι στην πρώην ομάδα του, την Εφές.

Μπήκαμε καλά στο ματς, στο πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε εξαιρετικά. Μετά όμως δεχθήκαμε πολλά ελεύθερα σουτ που δεν έπρεπε. Πρέπει να βελτιωθούμε επιθετικά. Κάναμε καλή άμυνα όμως. Ήταν ένα δύσκολο ματς, γιατί η Μπάγερν είναι μία καλή ομάδα. Στο τέλος κάναμε αυτό που έπρεπε. Αύριο έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Εφές“, δήλωσε χαρακτηριστικά ο τεχνικός του τριφυλλιού.

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, κατά την είσοδό του στο παρκέ του ΟΑΚΑ, αποθεώθηκε από τους χιλιάδες φίλους των πρασίνων και εκείνους σήκωσε υψωμένες γροθιές για να πει το ευχαριστώ του!

Λάσο: “Σε τέτοια παιχνίδια οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο και απόψε ήταν με τον Παναθηναϊκό”

Λίγο μετά το φινάλε του αγώνα, ο προπονητής της Μπάγερν, Πάμπλο Λάσο, μίλησε στην κάμερα του Action 24 για την αναμέτρηση με τους πράσινους αλλά και τις… λεπτομέρειες που έκριναν στο τέλος το ματς.

Ξεκινήσαμε κάπως αργά και βρεθήκαμε να κυνηγάμε. Ο Μπόνγκα μας βοήθησε πολύ στην επίθεση. Όμως όπως λέω πάντα οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο σε τέτοια παιχνίδια και σήμερα ήταν μαζί με τον Παναθηναϊκό“.

Νέα σεζόν, “νέος” Άλεκ Πίτερς για τον Ολυμπιακό (videos)

Δ. Γιαννακόπουλος: “Θα είμαστε πολύ χαρούμενοι εάν σηκώσουμε την κούπα της Ευρωλίγκα”