Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 94-73: Σαρωτική πρεμιέρα με 17 τρίποντα

2023-10-05T20:51:07+00:00 2023-10-05T22:39:16+00:00.

05/Oct/23 20:51

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Βιλερμπάν (94-73), στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας 2023/24.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Ερυθρό Αστέρα στην Ευρωλίγκα της νέας σεζόν.

Η σερβική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Βιλερμπάν, με την επικράτηση να έρχεται με το τελικό 94-73.

Το τρίποντο (50% με 17/34) έκανε την διαφορά, όπως και οι Νέιπιερ-Γκιεντράιτις με 38 (21+17) πόντους αθροιστικά.

Όσο για τους Γάλλους, Λοβέρν, Ντε Κολό και Σκοτ δεν ήταν αρκετοί. Καλή παρουσία από τον Λι με 7 πόντους-9 ασίστ.

Για την δεύτερη αγωνιστική, ο Αστέρας φιλοξενείται από την Ζαλγκίρις (13/10), ενώ η Βιλερμπάν υποδέχεται την Παρτιζάν (12/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και με το εντυπωσιακό 5/5 από τα 6,75μ., για το +10 (17-7). Σιμόνοβιτς και Νέιπιερ είχαν από 8 πόντους, την ώρα που η Βιλερμπάν δεν είχε τις απαντήσεις (29-16), παρά τις προσπάθειες του Λοβέρν, που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, για το 29-18 της πρώτης περιόδου.

Ο Γκιεντράιτις ήταν ασταμάτητος με 4/4 τρίποντα, την ώρα που όλη η ομάδα του συνέχισε σε ανάλογους ρυθμούς, μένοντας σταθερά μπροστά στο σκορ με διψήφιες διαφορές. Από την άλλη, οι Γάλλοι είχαν μόλις 2/11 τρίποντα, με τον Λοβέρν να φτάνει τους 11 πόντους, για την μέγιστη διαφορά των 21 πόντων στο ημίχρονο (52-31).

Η αρχή του δεύτερου ημίχρονου με το 62-37 έδειχνε ότι το ματς μάλλον δεν έχει γυρισμό για την Βιλερμπάν. Ο Νέιπιερ βγήκε ξανά μπροστά (18 πόντοι), με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει ούτε στο τρίτο δεκάλεπτό της. Ακόμα και όταν η Βιλερμπάν μείωσε σε 69-55, σκορ που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο του ματς.

Ο Σκοτ από πλευράς φιλοξενούμενων έκανε αισθητή την παρουσία του στην ρακέτα του Ερυθρού Αστέρα (74-60), αλλά οι Σέρβοι ήταν χαρακτηριστικά εύστοχοι και ξέφυγαν ξανά με 19 (82-63) στο 35′. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι υπέρ των γηπεδούχων, για να φτάσουν στη πρώτη νίκη της σεζόν με 94-73.

Πού κρίθηκε

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Ο Νέιπιερ με 21 πόντους (7/11 σουτ) έκανε την διαφορά για τους νικητές. 17 με 5 ριμπάουντ-4 ασίστ από τον Γκιεντράιτις.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-31, 69-55, 94-73

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 3, Χάνγκα 7, Μίτροβιτς 9, Λάζιτς 6, Σιμόνοβιτς 14, Νέιπιερ 21, Τόμπι, Ίλιτς 5, Νέντοβιτς 12, Γκιεντράιτις 17, Κούζμιτς

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Σκοτ 13, Λι 7, Λοβέρν 18, Λουβαβού-Καμπαρό 13, Νταλό, Τζάκσον, Ντε Κολό 13, Εγκμπουνού 7, Φαλ, Ενταγιέ, Νοά, Τζάκσον 2