Μπαρτζώκας: “Μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει στην κανονική διάρκεια με το σουτ του Ουόκαπ”

2023-10-06T22:37:02+00:00 2023-10-06T23:21:21+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

06/Oct/23 22:37

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε για τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στην παράταση, τονίζοντας πως η ομαδικότητα στο φινάλε ήταν αυτή που τους έδωσε τη νίκη.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στην ντερμπάρα του ΟΑΚΑ (88-78) χάρις στην συγκλονιστική εμφάνιση των Πειραιωτών στην παράταση.

Έτσι μπήκαν με το… δεξί στη νέα σεζόν στην Ευρωλίγκα κι έκαναν το 1-0 επί του Παναθηναϊκού στην Ευρώπη (και το 2-0 συνολικά για φέτος).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε μετά το τέλος του αγώνα για τη νίκη του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας και τον τρόπο με τον οποίο ήρθε στην παράταση η νίκη.

Κοντρολάραμε το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παίξαμε πολύ καλά, βρήκαμε πολλά ελεύθερα σουτ. Ο Μιλουτίνοφ ήταν κάπως κουρασμένος μετά από τόσα λεπτά, καθώς δεν είχαμε απόψε τον Φαλ μαζί μας. Τους δώσαμε μερικά ελεύθερα σουτ που δεν έπρεπε. Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει από τον κανονικό αγώνα με την επίθεση του Τόμας Ουόκαπ.

Στην παράταση παίξαμε εξαιρετική άμυνα, είχαμε καλές επιλογές και ελεύθερα σουτ στην επίθεση και ήμασταν αυτοί εμείς που κερδίσαμε. Νομίζω ότι βελτιωθήκαμε, ξαναβελτιωθήκαμε και ξαναβελτιωθήκαμε μέσα στο παιχνίδι, βρήκαμε τρόπο να βελτιώσουμε τα λάθη μας, ειδικά αυτά που είχαμε κάνει στη 2η περίοδο του αγώνα. Το έχουμε αποδείξει πολλές φορές. Βρήκαμε τον τρόπο να παίξουμε ομαδικά στο τέλος και να αποφύγουμε ό,τι λάθη είχαμε στα προηγούμενα δεκάλεπτα και στο τέλος χαμογελάσαμε εμείς“.

Και συνέχισε μιλώντας στην συνέντευξη Τύπου για τον αγώνα αλλά και τον θάνατο του μεγάλου Γιάννη Ιωαννίδη:Κάναμε καλό ξεκίνημα στη διοργάνωση. Η ατμόσφαιρα και η θέληση του κόσμου εδώ ήταν μεγάλη, ήταν δύσκολα εδώ για εμάς γιατί ο Παναθηναϊκός ήθελε να αντιδράσει. Επίσης, δεν είχαμε τον Φαλ. Βρήκαμε τις λύσεις, βρήκαμε τους τρόπους για να παίξουμε την άμυνα που θέλαμε, ειδικά στην άμυνα”.

“Όποιος έζησε την εποχή του Ιωαννίδη, έζησε μεγάλες στιγμές και με τον Άρη και με την αναμόρφωση του Ολυμπιακού. Γέμιζε το ΣΕΦ και έκανε ξανά τον Ολυμπιακό αυτό που πρέπει να είναι. Εγώ προσωπικά συγκινήθηκα για τον κόουτς Ιωαννίδη. Όλοι είχαμε μία συγκίνηση για τον άνθρωπο που έφυγε. Τα τελευταία χρόνια δεν ήταν αυτός που πρέσβευε την ενέργεια, την ένταση, τη γνώση 24 ώρες το 24ωρο”.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78-88: Θρυλικό πέρασμα από το ΟΑΚΑ (videos)