Παναθηναϊκός – Μπάγερν 78-71: Αμυντική αντίδραση και πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα

2023-10-12T22:08:39+00:00 2023-10-13T11:39:16+00:00.

gadamopoulos

12/Oct/23 22:08

MantzoukasLefteris-Panathinaikos-Bayern

Οι “πράσινοι” φάνηκε να έχουν μπόλικο άγχος, όμως, παρότι απώλεσαν διαφορά 16 πόντων, κατάφεραν να “σπάσουν το ρόδι” στην Ευρωλίγκα, με την ώθηση που έδωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο τα σουτ του Μαντζούκα.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Οι φωνές του Εργκίν Αταμάν μετά την πρεμιέρα της Basket League με το Μαρούσι φάνηκε το βράδυ της Πέμπτης (12/10) να πιάνουν τόπο από την αρχή, όμως αν και έδειξαν να πιέζουν ακόμη περισσότερο τους παίκτες του, δεν πήγαν τελικά στον βρόντο…

Οι (χωρίς Σλούκα, Μήτογλου) «πράσινοι», παρά τα πολλά – και πάλι – σκαμπανεβάσματά τους, επικράτησαν της Μπάγερν Μονάχου με 78-71 στο ΟΑΚΑ και πέτυχαν την πρώτη φετινή νίκη τους στην Ευρωλίγκα. Το «τριφύλλι» έδειχνε πως μπορεί να έχει εύκολο έργο στο ξεκίνημα, μετά το 23-11 του δεκαλέπτου και το +16 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, δίχως ανάλογη συνέχεια.

Ωστόσο, λόγω της κακής δημιουργίας (12 ασίστ), των πολλών λαθών (14) και των χαμένων ριμπάουντ (14 επιθετικά «σκουπίδια» από τους φιλοξενούμενους), οι Γερμανοί επέμεναν να μένουν στο ματς και το διεκδίκησαν ως και το 36΄. Σε εκείνο το σημείο, δύο τρίποντα από τους Μαντζούκα και Γκραντ διαμόρφωσαν το 70-59 και έβγαλαν από το μυαλό των παικτών του Πάμπλο Λάσο κάθε σκέψη για ανατροπή και νίκη στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διατήρησε την παράδοση και πέτυχε την έβδομη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια με τους Βαυαρούς, με κορυφαίο σκόρερ τον Ματίας Λεσόρ, που πέτυχε 16 πόντους. Παραγωγικό βράδυ και ρεκόρ καριέρας από τον Τζέριαν Γκραντ (14π.), αν και σε πολλά σημεία του ματς φάνηκε να κρατά αρκετά τη μπάλα στα χέρια… Πολύ καλή, αλλά όχι αρκετή για τη μαχητική Μπάγερν, η εμφάνιση του Μπολμάρο (19π.), ο οποίος είχε 15π. στο πρώτο μέρος και αγωνίστηκε 11΄ στο δεύτερο ημίχρονο.

Πριν από το τζάμπολ του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τα θύματα της πολεμικής διαμάχης μεταξύ Ισραήλ και Παλαιστίνης…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Με πατημένο το γκάζι

Σε αντίθεση με το «μουδιασμένο» ξεκίνημα (και τελείωμα) στο ματς πρωταθλήματος με Μαρούσι, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με 4/4 σουτ προηγήθηκε 10-0 στο 3΄. Η διαφορά έφτασε στο +12 στο 7΄ (19-7), χάρη στο ρυθμό που έδινε ο Βιλντόζα, ο οποίος είχε 3 ασίστ και 6π., όσους και ο Λεσόρ. Οι «πράσινοι», αν και είχαν τέσσερα λάθη, υποχρέωσαν τη Μπάγερν σε 5/18 σουτ στο δεκάλεπτο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-11.

Βαυαρική αντίδραση

Μπορεί το «τριφύλλι» να έφτασε και στο +16, με 30-14 στο 14΄, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, για να απαντήσουν. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο εκμεταλλεύτηκε τη μικρή δημιουργία και τα οκτώ λάθη του Παναθηναϊκού, αρχικά με σερί 8-0 για το 30-22. Με τον Ιμπάκα να έχει τρεις τάπες, τον πρώην παίκτη του Περιστερίου, Σιλβέιν Φρανσίσκο, να δίνει ενέργεια και 8π. από τον πάγκο και τον Μπολμάρο να φτάνει τους 15π., οι Βαυαροί (αν και είχαν 13/33 σουτ, τα 3/10τριπ.) πλησίασαν σε 34-30, πριν το τρίποντο του Μαντζούκα «γράψει» το 37-30 της ανάπαυλας.

Η άμυνα άργησε, αλλά…

Η κυριαρχία του Ματίας Λεσόρ στο καλάθι, επέτρεψε στους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να ξεφύγουν και πάλι με 45-34 στο 25΄, αλλά δίχως ανάλογη συνέχεια… Επτά σερί πόντοι του Γκιφάι έφεραν τη Μπάγερν στο -3 (47-44) στο 27΄, ενώ χάρη στα δέκα επιθετικά ριμπάουντ τους, οι Γερμανοί μείωσαν σε 50-48. Κάπου εκεί «επανεμφανίστηκε» η άμυνα των γηπεδούχων, που έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 54-48.

Η συνέχεια έκρυβε μπόλικο άγχος (κι άλλα χαμένα ριμπάουντ) για τους γηπεδούχους, ωστόσο, με τα δύο τρίποντα του Μαντζούκα για το 59-52 και 67-59 στο 36΄, κατόρθωσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στη νίκη.

Πού κρίθηκε: Στα δύο τρίποντα των Μαντζούκα και Γκραντ στο 36΄, που έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +11, αλλά και στο καλό ποσοστό των «πράσινων» στα δίποντα (17/28 και 60,7%, ενώ είχαν και 9/24τριπ. και 37,5%)

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί οι Λεσόρ και Γκραντ να είχαν 16 και 14π. αντίστοιχα, όμως οι 9π. και κυρίως τα 3/3τριπ. του Μαντζούκα (2/2 στην τέταρτη περίοδο) «ξεκλείδωσαν» την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόζα 8 (3/4διπ., 0/5τριπ., 5ασ.), Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2,, Παπαπέτρου 8 (1), Γκραντ 14 (2/2τριπ., 4ασ,), Λεσόρ 16 (7/10διπ., 6ριμπ.), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/6τριπ.), Ερνανγκόμεθ 10 (2/3τριπ., 6ριμπ.), Μαντζούκας 9 (3/3τριπ.).

Μπάγερν (Λάσο): Ουάιλερ-Μπαμπ 2, Φρανσίσκο 8 (2/4τριπ.), Έντουαρντς, Γκιφάι 7 (1/4τριπ.), Μπόνγκα 10 (1), Μπολμάρο 19 (9/12διπ., 0/3τριπ.), Ομπστ 7 (1/5τριπ.), Ιμπάκα 7 (1/2τριπ., 3κοψ.), Μπούκερ 11 (5/10διπ., 7ριμπ.), Γκιλέσπι.