Ρεάλ: “Βασιλικό” πέρασμα από την Εφές με εμφατική “100άρα”

2023-10-12T21:22:13+00:00 2023-10-12T22:31:16+00:00.

12/Oct/23 21:22

yabusele-real-efes

Η Ρεάλ πέρασε εύκολο βράδυ στην έδρα της Εφές, παίρνοντας τη νίκη με 80-103, για την δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

One Real show!

Η Ρεάλ έδειξε γιατί είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης και το φαβορί για πολλούς, μετά και την σαρωτική νίκη επί της Εφές με 80-103.

Η εικόνα των Ισπανών ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα σαρωτική και έφτασαν ακόμα και στο +23, δείγμα της ανωτερότητάς τους.

Τίποτα δεν θα είχε γίνει χωρίς την αδιανόητη εκκίνηση του Γιαμπουσέλε με 16 πόντους και 4/4 σουτ, για να τελειώσει με 22 πόντους-8 ριμπάουντ-4 ασίστ.

Εξαιρετικός και ο Καμπάτσο με 15 πόντους-6 ριμπάουντ-10 ασίστ, αλλά και ο Κοζέρ με 18 πόντους και 6/9 σουτ για τους Μαδριλένους.

Από πλευράς Εφές, που μετράει 0/2 στην φετινή Ευρωλίγκα (0/2 εντός έδρας), προσπάθησαν Μπομπουά και Τόμπσον με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Χαρακτηριστικό της κατάστασης των Τούρκων είναι ότι ο Κλάιμπερν αγωνίστηκε για μόλις 17:14′ (4 πόντοι με 1/8 σουτ) χωρίς να επιστρέψει μετά το 23′.

Για την τρίτη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενεί την Βιλερμπάν (17/10), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται την Ζαλγκίρις Κάουνας (17/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με την Ρεάλ να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα για το 9-19. Όλα αυτά με τον Γιαμπουσέλε να είναι άχαστος με 4/4 σουτ και 14 πόντους σε 6′. Η διαφορά ”άνοιξε” ακόμα περισσότερο (9-26) με σερί 0-12, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 4/13 σουτ. Η αντίδραση των Τούρκων, όμως, δεν άργησε και μάλιστα ήρθε με εκκωφαντικό τρόπο για το 24-26 στην πρώτη περίοδο.

Ο Μπομπουά πήρε πρωτοβουλίες και βγήκε μπροστά, για να φτάσουμε στο 31-31 στο 13′, με την εικόνα του αγώνα να έχει αλλάξει άρδην μετά την κυριαρχική εκκίνηση των Μαδριλένων. Ο Καμπάτσο έγινε ο επιθετικός πόλος των φιλοξενούμενων και με επιμέρους 1-10, ξέφυγαν ξανά με 32-41. Ο Κλάιμπερν σκόραρε σχεδόν μόνο με βολές (1/8 σουτ) για το 38-44, με το ημίχρονο να βρίσκει το σκορ στο 41-55.

Το σκηνικό ανάλογο και στην τρίτη περίοδο με τον Κοζέρ να μπαίνει στην εξίσωση της Ρεάλ, ενώ Καμπάτσο και Γιαμπουσέλε συνέχισαν να σκοράρουν ακατάπαυστα. Η ψαλίδα της διαφορά άνοιξε ξανά στο 25′. Για την ακρίβεια, η Ρεάλ… εξαφανίστηκε σε εκείνο το σημείο με +23 (48-71), την ώρα που η Εφές έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσεις ή να κάνει ένα καλό διάστημα, για να μείνει στο 60-80 στο 30′ του ματς.

Η εικόνα των δύο ομάδων και η διαφορά έκαναν αυτόματα την τελευταία περίοδο μία τυπική διαδικασία. Ο χρόνος κύλησε υπέρ των Μαδριλένων, ο Τόμπσον έκανε την ύστατη προσπάθεια για κάτι καλύτερο και εν μέρει το κατάφερε με το 70-85 στο 34′. Ακόμα και αυτή η απόδοση αποδείχθηκε βραχυπρόθεσμη, με την Ρεάλ να ”χτίζει” ξανά διαφορές άνω των 20 πόντων, για το μεγάλο ”διπλό” της με 80-103.

Πού κρίθηκε

Η Εφές επέστρεψε από το 9-26 για το 31-31, όμως η Ρεάλ πάτησε ξανά το γκάζι και τη δεύτερη φορά δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Γιαμπουσέλε ήταν όλα τα λεφτά, ειδικά στην πρώτη περίοδο, όντας πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/7 βολές), 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 26:18′. Από κοντά και ο Καμπάτσο με 15 πόντους (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές), 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 26:35′.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 41-55, 60-80, 80-103

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 5, Μπομπουά 19, Τούντσα, Κλάιμπερν 4, Τόμπσον 20, Πλάις 6, Χόλατζ 3, Οσμάνι, Γιλμάζ, Ουίλις 9, Ζίζιτς 9, Τζόουνς 5

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 18, Αμπάλντε, Καμπάτσο 15, Χεζόνια 14, Ροντρίγκεζ 2, Ντεκ 2, Πουαριέ 12, Ταβάρες 5, Γιουλ 3, Γιαμπουσέλε 22, Ενταγιέ, Μούσα 10