Ζάλγκιρις – Ερυθρός Αστέρας 79-74: Δεύτερη ανατροπή για τη δεύτερη νίκη και το απόλυτο!

2023-10-13T20:55:46+00:00 2023-10-13T21:04:07+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

13/Oct/23 20:55

Milos Teodosic, Crvenza Zvezda, Zalgiris Kaunas

Η Ζάλγκιρις επέστρεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα 13-0 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (79-74) και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της για φέτος στην Ευρωλίγκα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ζάλγκιρις το έκανε ξανά! Μετά την επιστροφή από το -12 μέσα στη Βίρτους και το μεγάλο διπλό στην 1η αγωνιστική, επιβλήθηκε και του Ερυθρού Αστέρα (79-74), επιστρέφοντας αυτή τη φορά από το -11 μ’ ένα 13-0 σερί που έτρεξε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι έκανε το 2/2 για φέτος στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ, όμως ο Μάικ Τόμπι απάντησε από τα τέσσερα μέτρα πολύ γρήγορα. Ο Κίναν Έβανς ξεκίνησε όπως σταμάτησε στην προηγούμενη αγωνιστική και με δύο συνεχόμενα καλάθια μαζί με τον Ουλάνοβας, ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (13-4) στην πρώτη περίοδο.

Ο Ερυθρός Αστέρας, απάντησε με τον Νταβίντοβατς, όμως ο Σμιτς (που είχε μέχρι εκείνο το σημείο 3/3) έκανε το 17-7.

Από εκεί και πέρα, η άμυνα με παγίδες που έπαιζαν οι Σέρβοι δυσκόλεψαν τους Λιθουανούς, με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά και λίγο αργότερα να ισοφαρίσουν μετά από φόλοου του Μίτροβιτς.

Ο “ζεστός” Μίλος Τεόντοσιτς έκανε το 28-24 με τρίποντο, ενώ ο Ναζ Μίτρου-Λονγ απάντησε γρήγορα μειώνοντας ξανά στo καλάθι λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς είχε γίνει ντέρμπι με τον Κεβάριους Χέιζ να φτάνει ήδη τα 5 μπλοκ, όμως η Ζάλγκιρις δεν μπορούσε να περάσει μπροστά στο σκορ, με τον Νταβίντοβατς να κάνει το +5 για την ομάδα του, διατηρώντας την μάλιστα μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά αντί να πέφτει, ανέβαινε όλο και περισσότερο για τον Ερυθρό, όμως στο πεντάλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα, οι Λιθουανοί μ’ ένα συγκλονιστικό 13-0 σερί μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 67-63, με τρίποντο του Μάνεκ και του Σμιτς, ο οποίος έφτασε τους 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πήραν 18 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων, έναντι 4 που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς εμφανίστηκε την κατάλληλη στιγμή για την ομάδα του, μειώνοντας στον πόντο (67-66) μετά από καλάθι και φάουλ σε κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Ο Μάνεκ ευστόχησε ξανά για τρεις, όμως ο Τεόντοσιτς μείωσε στο τρίποντο και πάλι 01:51 πριν το τέλος. Ο Ουλάνοβας με όμορφο φλότερ ανέβασε τη διαφορά στο +4 και ο Μίτροβιτς με 2/2 ελεύθερες βολές έκανε το 74-72.

Στα 48″ πριν τη λήξη του αγώνα, οι Λιθουανοί πήραν μαξιλαράκι ασφαλείας τεσσάρων πόντων, ο Τεόντοσιτς έκανε το λάθος στην επίθεση των Σέρβων κι έτσι η Ζάλγκιρις πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρόλαντς Σμιτς με 18 πόντους (7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολές) και 7 ριμπάουντ, ενώ από 15 σκόραρε ο Ουλάνοβας και από 12 πόντους ο Μπουτκέβιτσους.

Όσο για τους ηττημένους, ο Λούκα Μίτροβιτς σκόραρε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ από 15 έβαλε ο Μίλος Τεόντοσιτς (3/7 τρίποντα), με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 50-56, 79-74

Ζάλγκιρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 8 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 3 (1) , Λεκαβίτσιους , Χέιζ 8 (5 ριμπάουντ) , Γκεντράιτις, Σμιτς 18 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Μπιρούτις 4 (4 ριμπάουντ) , Ντίμσα 2 (3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάνεκ 9 (2), Μπουτκεβίτσιους 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 15 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 αίστ)

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Τεόντοσιτς 15 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Χάνγκα 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μίτροβιτς 16 (8 ριμπάουντ) , Σιμόνοβιτς 2 (3 ριμπάουντ) , Νέιπιερ 9 (1/5 τρίποντα) , Τόμπι 2, Ίλιτς (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 8 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ) , Γκεντράιτις 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)