Λαπροβίτολα, παίκτης-ορχήστρα στο ΣΕΦ: “Επιδιώξαμε τις επαφές”

2023-10-13T22:30:08+00:00 2023-10-13T22:31:40+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

13/Oct/23 22:30

Ο Νίκολας Λαπροβίτολα μίλησε για το μεγάλο διπλό της Μπαρτσελόνα επί του Ολυμπιακού (77-68), τονίζοντας ότι έτσι πρέπει να παίζουν σε κάθε ματς.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα μ’ ένα επιμέρους 18-2 στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, έφυγε με το μεγάλο διπλό (77-68) από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και πανηγύρισε το 2/2 στην φετινή Ευρωλίγκα.

Οι “Μπλαουγκράνα” ήταν καταπληκτικοί για μεγάλος μέρος του ματς κόντρα στον Ολυμπιακό και την ώρα που οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς, ένα 14-0 σερί μέσα σε 7 λεπτά, ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε και τον νικητή της βραδιάς.

Ο Νίκολας Λαπροβίτολα ήταν εξαιρετικός και πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 17 πόντους, 4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 7 ασίστ.

Μάλιστα, μετά το φινάλε του αγώνα μίλησε για τη νίκη αυτή και το πόσο συμπαγής ήταν η άμυνα της Μπαρτσελόνα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Είμαι χαρούμενος γιατί αυτή ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη. Παίξαμε με μεγάλη ενέργεια. Έτσι πρέπει να παίζουμε. Παίξαμε σαν ομάδα. Επιδιώξαμε τις επαφές. Στην άμυνα παίξαμε πολύ δυνατά και ήμασταν συμπαγής“, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Λαπροβίτολα.