Ο Νέντοβιτς αποθέωσε την Ζαλγκίρις: “Σκληρή ομάδα που παλεύει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο”

2023-10-15T07:27:44+00:00 2023-10-15T07:36:49+00:00.

15/Oct/23 07:27

nedovic-zalgiris-crvena

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την Ζαλγκίρις μετά την ήττα του Ερυθρού Αστέρα (79-74) στο Κάουνας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε το προβάδισμα στο Κάουνας, αλλά στο τέλος ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 79-74 την Παρασκευή 13/10).

Οι Σέρβοι ήταν μπροστά με 9 (50-59) στο 31′, όμως οι Λιθουανού δεν τα παράτησαν και έκαναν το 2/2 στην φετινή Ευρωλίγκα.

Σε αυτό ακριβώς το στοιχείο -την μαχητικότητα- των νικητών, στάθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς, μιλώντας με τα καλύτερα λόγια.

Ο 32χρονος γκαρντ (8 πόντοι-4 ασίστ με 3/11 σουτ σε 23:20′) έκανε και ένα σχόλιο για την διαιτησία, χωρίς να σταθεί παραπάνω.

”Είναι μόλις το δεύτερο ματς της σεζόν στην Ευρωλίγκα. Λίγες ομάδες θα παίξουν καλύτερα εδώ. Είναι ίσως το πιο σκληρό ματς, η Ζαλγκίρις είναι πραγματικά σκληρή ομάδα, δεν τα παρατά ποτέ, παλεύει μέχρι το τελευταίο λεπτό κυριολεκτικά. Κέρδισαν αυτοπεποίθηση με κάποια μεγάλα σουτ. Άλλαξαν και τα κριτήρια των διαιτητών, άφησαν το παιχνίδι πιο ελεύθερο στη τέταρτη περίοδο. Ήταν μία μάχη που δεν μπορούσε να δει κανείς με γυμνό μάτι, ήταν πολύ δύσκολο. Κάναμε λάθη, όμως δεν είδαμε κάποιον από την ομάδα να μην παλεύει, είναι κρίμα. Παλέψαμε, κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε, αλλά καμιά φορά πρέπει να παραδεχθείς ότι το άξιζε η άλλη ομάδα Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις εδώ, αλλά προχωράμε.