Φενέρ – Παναθηναϊκός: “Ζεστός” Γκάι με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι αρκετός

2023-10-17T20:00:31+00:00 2023-10-17T23:43:44+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

17/Oct/23 20:00

Ο Κάιλ Γκάι ήταν ο μόνος που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων για τον Παναθηναϊκό, στην ήττα από την Φενέρ με 83-69.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Κάιλ Γκάι έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τα πράσινα.

Ο Παναθηναϊκός έπαθε μπλακ άουτ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Φενέρ, στην ήττα με 83-69 για την τρίτη αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Οι πράσινοι είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Κάιλ Γκάι, που όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του, για το 1-2 στην βαθμολογία.

Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 19 πόντους της ομάδας του.

Όλα αυτά με με 2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, με 2 ριμπάουντ, σε 9:37 λεπτά συμμετοχής.

Ο Γκάι έμεινε, τελικά, σε αυτούς τους 13 πόντους που πέτυχε στην δεύτερη περίοδο σε 18:44 λεπτά με 2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 10 PIR.

Στις δηλώσεις του στην ”NOVA”, o Αμερικανός μίλησε για την εμφάνιση της ομάδας του στην Πόλη, αλλά και την απόδοση του ίδιου.

”Μπήκαμε άσχημα, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι, όταν χάνεις με 20 πόντους, δεν είναι εύκολο να επιστρέψεις. Ξέρουμε ότι είμαστε καλή ομάδα, δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Ξέρω ότι είμαι παίκτης Ευρωλίγκας, υπάρχουν καλοί παίκτες, έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό του, αλλά αυτό που μετράει είναι οι νίκες. Έχουμε τραυματισμούς, δεν μας βοήθησε καθόλου, είναι νωρίς ακόμα, πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που πρέπει. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι, δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά οφείλουμε να συνεχίσουμε”