Βαλένθια – Μακάμπι 75-66: Συνεχίζουν αήττητες οι “νυχτερίδες”!

2023-10-18T22:36:07+00:00 2023-10-18T23:21:16+00:00.

gadamopoulos

18/Oct/23 22:36

valencia - maccabi

Οι “πορτοκαλί” έγιναν η τρίτη – και μάλιστα επίσης ισπανική – ομάδα που διατηρεί το απόλυτο στη φετινή Ευρωλίγκα, ενώ υποχρέωσαν τους άστοχους Ισραηλινούς στην πρώτη ήττα τους.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η ατμόσφαιρα πριν από τον αγώνα στη Βαλένθια ήταν φορτισμένη. Πληροφορίες για δρακόντεια μέτρα, λόγω της παρουσίας της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αποθάρρυναν πολλούς φαν των Ισπανών να βρεθούν στο γήπεδο.

Το ίδιο συνέβη και… με τις ομάδες, οι οποίες «εμφανίστηκαν» στο παρκέ για πολύ λίγο και σε ένα κάκιστο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 75-66 της «ομάδας του λαού» και πέτυχαν την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς στη φετινή Ευρωλίγκα. Η ομάδα του κόουτς Μούμπρου εκμεταλλεύτηκε το καλό τελείωμα στο τρίτο δεκάλεπτο και την αποδοτική αφετηρία στην τέταρτη περίοδο και υποχρέωσε τη Μακάμπι σε πρώτη ήττα.

Η Βαλένθια έφτασε στο +12 στο 34΄, με 60-48 και παρότι φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς, είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά ως το 67-64 του 38΄, χωρίς όμως συνέχεια. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ίνγκλις (11π.), Ντέιβις, Κλαβέρ (από 10π.) και Γιόβιτς (7π.-6ασ.), ενώ η για τη Μακάμπι (η οποία αγωνίστηκε έπειτα από απραξία δύο εβδομάδων) δεν έφτασαν οι 20π. του Κόλσον, αφού ο Λορέντζο Μπράουν είχε μεν 11 ασίστ, αλλά για τους 13π. του χρειάστηκε 3/12 σουτ.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η αναμέτρηση είχε το… «άδειο» φόντο της «Φοντέτα». Η έδρα της Βαλένθια είχε μία ασυνήθιστη εικόνα, καθώς το χωρητικότητας 9.000 θεατών γήπεδο δεν φιλοξένησε το βράδυ της Τετάρτης (18/10) περισσότερους από 2.000-2.500 οπαδούς των «πορτοκαλί».

Σύμφωνα με τα ισπανικά μέσα, το κοινό προτίμησε να μην βρεθεί στις εξέδρες, υπό τον φόβο όσων είχαν προηγηθεί και των δρακόντειων μέτρων ασφαλείας πριν από το τζάμπολ, λόγω της παρουσίας της Μακάμπι και της έκρυθμης κατάστασης μεταξύ Ισραήλ και Παλαιστίνης…

Στη διάρκεια της προθέρμανσης, εκτός από τις μαύρες φανέλες με τις οποίες αγωνίστηκαν, οι παίκτες της Μακάμπι φόρεσαν μαύρα μπλουζάκια, στα οποία ανέγραφαν μήνυμα για την επιστροφή των ομήρων που κρατά η Χαμάς.

Για την επόμενη, 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βαλένθια θα παίξει την Παρασκευή (20/10, 20:30) στην Κωνσταντινούπολη με την Εφές, ενώ την ίδια μέρα (21:15) η Μακάμπι θα φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Χωρίς ρυθμό…

Αμφότεροι οι αντίπαλοι μπήκαν δίχως νεύρο στο παρκέ. Ένα τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν – το μοναδικό καλάθι του στο πρώτο ημίχρονο – έφερε τη Μακάμπι μπροστά με 12-6 στο 5΄, όμως παρότι η ομάδα του Τελ Αβίβ έφτασε και στο 17-13 του 9΄, ένα σερί 5-0 για τη Βαλένθια τής έδωσε το προβάδισμα με 18-17 στο δεκάλεπτο, με μπροστάρη τον Τζόουνς (5π.).

Ίνγκλις «on» – Μπράουν… «off»

Η δεύτερη περίοδος είχε εναλλαγές, καθώς οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα σερί 9-0 για να ξεφύγουν με 22-17 στο 12΄, όμως οι παίκτες του Όντεντ Κάτας απάντησαν με δικό τους 7-0, για να προσπεράσουν προσωρινά με 24-22. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαιτέρως άστοχες, με τους Ισπανούς να έχουν 13/32 σουτ (11/24διπ., 2/8τριπ.) στο ημίχρονο και τη Μακάμπι στα ίδια επίπεδα, με 11/30 (8/17-3/13)… Οι 7π. του Ίνγκλις κράτησαν τη Βαλένθια μπροστά με 33-29 στην ανάπαυλα, αφού για τους Ισραηλινούς ο Μπράουν είχε 3π. με 1/8 σουτ και τέσσερα από τα εννέα λάθη της «ομάδας του λαού».

Πορτοκαλί «τρίποντη» απάντηση

Η Μακάμπι πέτυχε ένα επιμέρους 11-3 στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και κατάφερε να προσπεράσει με 40-36, με πρωταγωνιστή τον Κόλσον, που είχε 15 πόντους. Οι «πορτοκαλί» του κόουτς Μούμπρου, όμως, αντέδρασαν αμέσως. Η Βαλένθια πέτυχε ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 και ξέφυγε με 50-40 στο 29΄, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο είχε 4/7τριπ., τη στιγμή που οι Ισραηλινοί είχαν μόλις 1/7 από τα 6,75μ. στο ίδιο διάστημα.

Πού κρίθηκε: Στην κυριαρχία της Βαλένθια στα ριμπάουντ (35, τα 11 επιθετικά, έναντι 27 της Μακάμπι) αλλά και στην αστοχία των φιλοξενούμενων, που είχαν 8/26 τρίποντα, αλλά και 15 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράντον Ντέιβις σκόραρε τους οκτώ από τους 10π. του στην τέταρτη περίοδο και «κλείδωσε» το ματς για τους Ισπανούς όταν η Μακάμπι πλησίασε από το -12 στο -3 στο τελευταίο δίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 50-44, 75-66.

Βαλένθια (Μούμπρου): Κλαβέρ 10 (2/2διπ., 2/3τριπ., 7ριμπ.), Πουέρτο 7, Ρίβερς 6 (1), Πραντίγια 6, Τζόουνς 8 (1/6διπ., 2/4τριπ., 5ασ.), Φεράντο 3 (1), Ίνγκλις 11, Γιόβιτς 7 (3/3διπ., 1/2βολ., 6ασ.), Τουρέ 4, Ρόμπερτσον 3 (1/5τριπ.), Ντέιβις 10, Μάρι.

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Ουέμπ 9 (2/4τριπ,), Μπράουν 13 (1/6διπ., 2/6τριπ., 11ασ.), Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο, Ριβέρο 5, Κοέν 7 (1), Νίμπο 4, Μπλατ 3 (1/6τριπ., 4ασ.), Κόλσον 20 (6/7διπ., 2/5τριπ., 4ριμπ.).