Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 18, η Φενέρ κέρδισε με 15

2023-10-19T21:48:16+00:00 2023-10-19T23:09:22+00:00.

19/Oct/23 21:48

Η Φενέρ πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Βιλερμπάν με 101-86, αν και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 18 πόντους!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αυτή είναι η Ευρωλίγκα!

Η Βιλερμπάν πήγε για μία τεράστια νίκη στην Πόλη, όμως η Φενέρ είχε αντίθετη άποψη, επικρατώντας με 101-86.

Η αναμέτρηση της τέταρτης αγωνιστική ξεκίνησε στραβά για τους νικητές, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω με 18 πόντους (25-43) στο 15′!

Όμως, Γκούντουριτς (14) και Μότλεϊ (15) ήταν εκεί για την ολική ανατροπή των Τούρκων με επιμέρους 42-23 σε σχεδόν 13′, για το 3-1 της ομάδας τους.

Ουίλμπεκιν (με 18) και Μπιμπέροβιτς (με 17) ”καθάρισαν” στα τελευταία 10′, για το φοβερό 59-31 της Φενέρ στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Καλάθης είχε 7 πόντους-8 ριμπάουντ-9 ασίστ με 3/7 σουτ σε 24′, ενώ ο Παπαγιάννης 2 πόντους (1/1 σουτ) σε μόλις 9′ συμμετοχής.

Όσο για τους Γάλλους, που έμειναν στο 0-4, ο Φρανκ Τζάκσον με 25 πόντους δεν ήταν αρκετός για την πρώτη φετινή νίκη τους.

Για την πέμπτη αγωνιστική, η Φενέρ φιλοξενείται από την Μπάγερν (27/10), ενώ η Βιλερμπάν υποδέχεται την Βίρτους (27/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Φοβερή Βιλερμπάν στα πρώτα 20′

Η Βιλερμπάν αιφνιδίασε την Φενέρ, ξεκινώντας με 5/7 σουτ για το 6-12 στο 3′. Και δεν έμεινε εκεί για το 8-21 στο 7′ με τους Φρανκ Τζάκσον-Λοβέρν να ηγούνται της επίθεσης. Την ίδια ώρα, οι Τούρκοι είχαν 0/5 τρίποντα και πρόβλημα στην άμυνα, με τον Λι να κάνει το 11-24 (2/2 τρίποντα), με την ομάδα να τελειώνει την πρώτη περίοδο στο +12 (16-28).

Η συνέχεια ακόμα πιο… εκρηκτική για τους Γάλλους, με την διαφορά να ”εκτοξεύεται” στους 18 πόντους για το 25-43 στο 15′. Το τρίποντο συνέχισε να είναι πρόβλημα για την Φενέρ (3/13) και παρά τους 13 τους Ουίλμπεκιν, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν αισθητά την διαφορά. Ο Φρανκ Τζάκσον έφτασε τους 16 και η Βιλερμπάν στο 42-55 στο ημίχρονο.

Φενέρ-Βιλερμπάν: Η μασκότ όρμησε στο παρκέ και απέτρεψε καυγά μεταξύ παικτών!

Φοβερή Φενέρ στα υπόλοιπα 20′

Η εικόνα του ματς άλλαξε εντελώς στο δεύτερο μέρος. Και αυτό γιατί η Φενέρ χρειάστηκε σχεδόν 8′ για την ολική ανατροπή. Ο Γκούντουριτς έδωσε το σύνθημα και ο Μότλεϊ ακολούθησε, για το 67-66 στο 28′. Και οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί για το 70-67, έκαναν δηλαδή επιμέρους 42-23, με την Βιλερμπάν να σκοράρει πριν το 30′ για το 72-70.

O Μπιμπέροβιτς μπήκε στην εξίσωση της Φενέρ (77-73), όπως και ο Χέιρ, με την ομάδα του Ιτούδη να ξεφεύγει με 7 (82-75) στο 35′. Η Φενέρ είχε μπει για τα καλά σε ρόλο οδηγού με Ουίλμπεκιν-Μπιμπέροβιτς, την ώρα που η Βιλερμπάν δεν μπόρεσε να ”χτίσει” σερί. Τελικά, έμεινε με την προσπάθεια, με το εντυπωσιακό 101-86 να δίνει τη νίκη στην Φενέρ.