Ομπράντοβιτς: “Στο μπάσκετ είναι… μια ζωή τα 13 λεπτά που παίξαμε χωρίς τους ψηλούς μας”

2023-10-19T23:20:30+00:00 2023-10-19T23:56:05+00:00.

19/Oct/23 23:20

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στάθηκε στην αντίδραση της Παρτιζάν στο ΣΕΦ, παρά την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε μία τεράστια νίκη επί της Παρτιζάν με 98-94, για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεχώρισε την προσπάθεια των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, όταν έκαναν την ανατροπή.

Ο Σέρβος προπονητής στάθηκε και στις αποβολές των Φρανκ Καμίνσκι και Άλεν Σμάιλαγκιτς με πέντε φάουλ.

”Θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερες αποφάσεις στο τέλος. Είμαι πολύ υπερήφανος για τους παίκτες μου, ανατρέψαμε το παιχνίδι, κάναμε τρομερό δεύτερο ημίχρονο. Δυστυχώς, δεν τα καταφέραμε. Το να παίζεις παράταση σε ένα τέτοιο ματς, σημαίνει ότι έχεις πιθανότητα να κερδίσεις. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία απόψε, αλλά θέλω να συγχαρώ τον Ολυμπιακό. Το πρώτο μέρος ήταν θέμα για εμάς με τα λάθη μας και τα επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού. Ακόμα και έτσι, ήταν καλό για εμάς που χάναμε μόλις για έξι πόντους στο ημίχρονο. Είμαι υπερήφανος για τον τρόπο που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο, αν και δεν πήραμε καλές αποφάσεις στο τέλος και μας κόστισαν. Παίξαμε χωρίς ψηλούς στο τέλος λόγω φάουλ, ήταν σημαντικό αυτό για εμάς. Ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμάς. Υπήρχαν πολλές κρίσιμες φάσεις, οι δυο ψηλοί μας έπαιξαν εξαιρετικά, αλλά βγήκαν έξω με φάουλ. Παίξαμε 13 λεπτά χωρίς αυτούς, αυτός ο χρόνος είναι μία ζωή στο μπάσκετ. Τους δίναμε εύκολα καλάθια στο πρώτο μέρος με τα λάθη μας. Σκόραραν 49 πόντους. Στην τρίτη περίοδο μόλις 10. Υπάρχει λόγος. Ελέγξαμε ριμπάουντ και λάθη. Το μπάσκετ είναι πολλά πράγματα. Αλλάξαμε στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν ήταν αρκετό”

Λαρεντζάκης στο Eurohoops: “Ο κόσμος πρέπει να κάνει υπομονή, μ’ αρέσει πολύ το trash talking”

Ευρωλίγκα: Απόλυτη Ρεάλ, στο 2-2 ο Ολυμπιακός, δεύτερο “διπλό” για Ζαλγκίρις

Μπαρτζώκας: “Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της σεζόν, είχα ζητήσει φάουλ στο +3”

Γιώργος Μπαρτζώκας: Οι σφιγμένες γροθιές και η ενωτική ομιλία στα αποδυτήρια