2023-10-26T22:33:17+00:00 2023-10-26T22:46:12+00:00.

Μάνος Φυρογένης

26/Oct/23 22:33

Olympiacos - EuroLeague

Με φόρα από το Γεώργιος Καραϊσκάκης ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος της Εφές, την…. πάτησε στην άμυνα (75-57) και ανέβηκε στο 3-2 της Ευρωλίγκας.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Τα συναισθήματα ευφορίας που γέννησε η μεγάλη νίκη του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού μεταφέρθηκαν και στο γειτονικό ΣΕΦ για μία κατακόκκινη ευρωπαϊκή βραδιά.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκαν “διψασμένοι” απέναντι στην back-to-back πρωταθλήτρια του 2021 και 2022 που ακόμα ψάχνει τα πατήματά της (75-57) και ανέβηκαν στο 3-2.

Μπορεί να έλειπε ο Βεζένκοφ όμως η θέση “4” είχε την τιμητική της. Πίτερς και Παπανικολάου μοιράστηκαν το χρόνο (ελέω και γρήγορων φάουλ του Αμερικανού) και ηγήθηκαν τις Πειραιώτικης επίθεσης. Η άμυνα ωστόσο ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη κρατώντας την ταλαντούχα περιφέρεια της Εφές πολύ χαμηλά.

Δείτε τα στατιστικά του Αγώνα εδώ

“Σκυλίσια” περιφερειακή άμυνα

Αφού η αρχική προσπάθεια των δύο ομάδων να βρουν σκορ από μακριά πέρασε άκαρπη, το γύρισαν στα… drive και την εκδήλωση των επιθέσεων μέσα από το καλάθι. Τουλάχιστον οι Πειραιώτες με τον Άλεκ Πίτερς να ηγείται στο σκοράρισμα γιατί η Εφές επέμενε να τα… σπάει.

Το δεύτερο φάουλ νωρίς νωρίς του Πίτερς σήμανε… συναγερμό στον ερυθρόλευκο πάγκο με τον Μπραζντέικις να μπαίνει στον αγώνα. Στους πέντε σερί πόντους του Πλάις απάντησε με το ίδιο νόμισμα ο Παπανικολάου (15-12) για ένα πρώτο δεκάλεπτο που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας.

Olympiacos - Goss - Efes

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο την πίεσή του στην ταλαντούχα αντίπαλη περιφέρεια, διακόπτοντας ταυτόχρονα τη δίοδο προς το καλάθι. Ένα επιμέρους 9-2 των Πειραιωτών σφραγίστηκε με πέντε πόντους του Γκος (τρίποντο και ζευγάρι βολών) για να ανέβει η διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (26-16).

Η είσοδος του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο παρκέ πρόσφερε ακόμα περισσότερη ένταση και 4 δικούς του “παλικαρίσιους” πόντους. Για 6’30” η άμυνα των ερυθρολεύκων ήταν υποδειγματική (είχε δεχτεί μόλις 4 πόντους) με μόνη πληγή τα 7 χαμένα ριμπάουντ. Η Εφές ανανέωνε επιθέσεις όμως δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους.

Οι Πειραιώτες επέμεναν να περνούν τη μπάλα κοντά στο καλάθι για τον Φαλ που σταδιακά έχανε και από μία βολή (3/5), όμως πίσω ήταν… σφιχτοί. Το 33-25 του πρώτου ημιχρόνου ήταν άκρως αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα με το τρίποντο του Κλάιμπερν 1’32” πριν την ανάπαυλα να βελτιώνει κάπως το κάκιστο ποσοστό των Τούρκων (3/17). Όχι πως οι γηπεδούχοι τα πήγαιναν πολύ καλύτερα (2/10 στο 20′) απλώς ήταν σαφώς πιο εύστοχοι στα εντός πεδιάς.

Olympiacos - Larentzakis

Έγινε του… τριπόντου

Μέσα σε 1’08” ο Ολυμπιακός έβαλε όσα τρίποντα είχε βάλει σε 20′ στο πρώτο ημίχρονο. Πίτερς και Κάνααν “έσβησαν” το τρίποντο του Μπράιαντ για το 39-28. Ο Λάρκιν με το πρώτο εύστοχο μακρινό του σουτ έριξε την απόσταση σε μονοψήφια τιμή (41-32) πριν ο Ολυμπιακός τρέξει 5-0 επιμέρους και με νέο τρίποντο του Κάνααν βάλει… φωτιά στο ΣΕΦ (46-32).

Πλάις και Μπράιαντ απάντησαν άμεσα (46-36) ωστόσο η ερυθρόλευκη άμυνα “έσπαγε κόκκαλα”. Όσο κι αν οι Τούρκοι πήραν “ανέλπιστους” πόντους από τον Πλάις που είχε μετρήσει όλα κι όλα 18 λεπτά έως τώρα στη σεζόν, οι μόλις 10 των Λάρκιν και Κλάιμπερν σε 30′, δεν θα μπορούσε να τους κάνει διεκδικητές του αγώνα.

Οι Πειραιώτες μάλιστα των 6/11 τριπόντων στην τρίτη περίοδο ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά προς το φινάλε αυτής με τον Πίτερς να προλαβαίνει το χρόνο και παρότι… κρύος, να αποδεικνύει την clutch φύση του.

Το ματς στην τελευταία περίοδο δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης αφού δεν το επέτρεψαν οι γηπεδούχοι. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, δεν επέτρεψαν ποτέ στους Λάρκιν και Κλάιμπερν να βρουν ρυθμό, έκλεβαν μπάλες, έπαιζαν με υπομονή στην επίθεση και ολοένα και μεγάλωναν την απόσταση, η οποία έφτασε και στο +25 (75-50) με καλάθι του Γκος.

papanikolaou

Παίκτης – κλειδί

Ο αρχηγός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (και στη Ρόδο πολύ ορεξάτος) ήταν χάρμα ιδέσθαι. Παίζοντας είτε στο “3” είτε στο “4” πρόσφερε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Από κοντά και οι Πίτερς, Γκος.

Που κρίθηκε

Στην ερυθρόλευκη περιφερειακή άμυνα. Πολλά από τα άστοχα μακρινά σουτ των Τούρκων (8/31) οφείλονταν στη διάθεση των Πειραιωτών να μην τους αφήσουν να πιάσουν ρυθμό. Και τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 63-46, 75-57

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4 (2/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 10 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Πάπας, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/6 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 14 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Τανούλης

Αναντολού Εφές (Τσαν): Λάρκιν 8 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μπράιαντ 10 (1), Κλάιμπερν 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ), Πλάις 7 (1), Όλατς, Γιλμάζ 2, Γουίλις 8 (2), Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2