Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν… μπορούσε να μιλήσει μετά το σερβικό ντέρμπι!

2023-10-27T12:38:24+00:00 2023-10-27T15:35:21+00:00.

27/Oct/23 12:38

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έχασε… την φωνή του στην Stark Arena, στην ήττα του Ερυθρού Αστέρα από την Παρτιζάν.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Παρτιζάν πέτυχε μία μεγάλη νίκη με 88-86 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ κοντά στο ”διπλό”, όμως το 35-21 στην τέταρτη περίοδο έκρινε την αναμέτρηση στο τέλος.

Όλα αυτά στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον ερυθρόλευκο πάγκο, που δεν συνδυάστηκε με νίκη.

Η ατμόσφαιρα στην Stark Arena και η ένταση του αγώνα έκαναν τον Έλληνα προπονητή να χάσει την φωνή του για λίγο.

Κυριολεκτικά!

Ο κόουτς Σφαιρόπουλος εμφανίστηκε στην Συνέντευξη Τύπου και χρειάστηκε λίγα δευτερόλεπτα και νερό για να μπορέσει να μιλήσει!

”Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου. Με τον τρόπο που παίξαμε μπορούσαμε να κερδίσουμε. Είχαμε μόλις τρεις ημέρες μαζί και κάναμε μία καλή εμφάνιση. Ήμασταν πραγματικά καλοί για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού. Δεν είναι εύκολο για τους παίκτες να προσαρμοστούν σε αυτή την μετάβαση και να παίξουν ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι όπως αυτό το ντέρμπι. Ξεκινήσαμε με συγκέντρωση και ελέγξαμε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, όπως και στην τρίτη. Η στιγμή-κλειδί ήταν στην τέταρτη περίοδο όταν χάσαμε την συγκέντρωσή μας. Επιτρέψαμε εύκολους πόντους, δεχθήκαμε 35 πόντους στην τελευταία περίοδο. Όταν παίζεις ένα τέτοιο εκτός έδρας παιχνίδι, είναι δύσκολο να κερδίσεις όταν δέχεσαι τόσους πόντους. Υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία από το παιχνίδι. Η ήττα είναι απογοητευτική. Παρόλα αυτά, έχουμε πολλά καλά στοιχεία για να κοιτάμε με αισιοδοξία το μέλλον. Την Δευτέρα παίζουμε ένα ακόμα ντέρμπι, πρέπει να αναλύσουμε τα λάθη μας, τι δεν κάναμε καλά στις κρίσιμες στιγμές. Θέλουμε να επιστρέψουμε εδώ και να παίξουμε ένα καλό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Παρτιζάν για τη νίκη. Έπαιξαν καλό μπάσκετ απόψε αυτό το ντέρμπι είναι σε κορυφαίο επίπεδο για πολλά χρόνια”

Η συνέχεια την Δευτέρα (30/10, 21:00) με τις δυο ομάδες να παίζουν ξανά, με γηπεδούχο την Παρτιζάν, αυτή τη φορά για την Αδριατική λίγκα.

Ο Παπαλουκάς στο “Παρτιζάν-Ερυθρός Αστέρας”: “Μόνο σε Βελιγράδι και Αθήνα αυτή η ατμόσφαιρα”