Μπάγερν – Φενερμπαχτσέ 67-76: Νίκη (άμυνας και) προσωπικότητας στο Μόναχο

2023-10-27T22:39:31+00:00 2023-10-27T23:33:04+00:00.

gadamopoulos

27/Oct/23 22:39

Marko Guduric Fenerbahçe Bayern

Η “Φενέρ” δεν έπαιξε το καλύτερο μπάσκετ της σεζόν, είχε “φτωχή” δημιουργία, όμως κατόρθωσε να περάσει από τη Βαυαρία και να πετύχει την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς στην Ευρωλίγκα, με κορυφαίους τους Ουίλμπεκιν, Γκούντουριτς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι ιδέες του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη δεν είχαν άμεση εφαρμογή στο παρκέ. Η «Φενέρ» είχε μόλις δέκα ασίστ και 11 λάθη, αλλά βρήκε τις απαντήσεις της σε έναν πατροπαράδοτο τρόπο, που θέλει απλώς… κόπο. Στην άμυνα.

Η τουρκική ομάδα πέρασε με 76-67 από το Μονάχο, αφού κράτησε τη Μπάγερν στους 9π. στην τρίτη περίοδο, σημείο στο οποίο πήρε για τα καλά τα ηνία του ματς. Οι φιλοξενούμενοι, αν και δεν «έλαμψαν», επικράτησαν και πέτυχαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς στην Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας τους Βαυαρούς στην τρίτη ήττα τους.

Οι προσωπικότητες των Ουίλμπεκιν (17π.) και Γκούντουριτς (14π.) «κουβάλησαν» τη Φενερμπαχτσέ στο μεγαλύτερο ματς, ο Παπαγιάννης βοήθησε στα 19΄ που αγωνίστηκε, πριν αποβληθεί στο 36΄ και το γκολ-φάουλ του Μότλεϊ στα 45,6΄΄, για το 70-66, «κλείδωσε» το ματς για τους Τούρκους, παρά την αντεπίθεση της Μπάγερν.

Η ομάδα του κόουτς Πάμπλο Λάσο, αν και βρέθηκε πίσω με 9π. στις αρχές της τέταρτης περιόδου, κατάφερε να πλησιάσει στο 64-61 στα 4:11 για τη λήξη, όμως «πλήρωσε» τα 6/29 τρίποντα και τα 17 επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων… Χαμηλή η παραγωγή (ειδικά των γκαρντ) της Μπάγερν, καθώς μόνο ο Σιλβέιν Φρανσίσκο είχε διψήφιο αριθμό πόντων (11), ενώ και ο Κάρσεν Έντουαρντς έμεινε πάλι «στα ρηχά», με 6π. και 2/9 σουτ.

Για την επόμενη, 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μπάγερν φιλοξενείται από τον Ερυθρό Αστέρα στις 2/11 στο Βελιγράδι, ενώ η Φενερμπαχτσέ υποδέχεται την ίδια μέρα τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Μπολμάρο «on», Φενέρ «off»

Το ματς είχε κακό ρυθμό από το ξεκίνημα, ειδικά για τους φιλοξενούμενους. Η Μπάγερν, χάρη σε 6π. του Μπολμάρο, πήρε προβάδισμα 13-10 στο 6΄, αφού η τουρκική ομάδα άρχισε το παιχνίδι με 5/15 σουτ. Οι Βαυαροί έφτασαν και στο +6, με 20-14, όμως η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη πλησίασαν στο 20-19 του δεκαλέπτου.

Με Ουίλμπεκιν και Παπαγιάννη

Η Φενερμπαχτσέ πάτησε καλύτερα στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο, αρχίζοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους 10-2, για το υπέρ της 29-22. Οι Τούρκοι βρέθηκαν και στο +9, με το 41-32 του 18΄, με μπροστάρηδες τους Ουίλμπεκιν (12π.) και Παπαγιάννη (6π.), παρά την μέτρια δημιουργία (5ασ.-5 λάθη). Άμεση αντίδραση της Μπάγερν, χάρη στους 11π. του Φρανσίσκο, καθώς είχε μεν 4/17τριπ. αλλά και εννέα επιθετικά ριμπάουντ, για να μειώσει 41-38 στο ημίχρονο.

Κυριαρχία στα ριμπάουντ

Μπορεί η Μπάγερν να προσπέρασε με 42-41 στο 21΄, όμως συνέχισε να σουτάρει άθλια από τα 6,75μ.. Μετά τα 4/17 της ανάπαυλας, οι γηπεδούχοι είχαν άλλα 0/8 στην τρίτη περίοδο. Την ίδια στιγμή, η Φενέρ κατόρθωσε να ελέγξει τα ριμπάουντ. Η τουρκική ομάδα είχε έξι λιγότερα στο ημίχρονο (17-23) και στο τρίτο δεκάλεπτο μάζεψε 17, φτάνοντας τα 34, με 12 επιθετικά. Χάρη σε αυτό τον τομέα, κοντρόλαρε το τέμπο και στο 30΄ ξέφυγε με 55-47 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Πού κρίθηκε: Στα 17 επιθετικά ριμπάουντ της τουρκικής ομάδας, αλλά και στα μόλις 6/29 τρίποντα της Μπάγερν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν «κουβάλησε» τη Φενέρ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, το οποίο ολοκλήρωσε με 17 πόντους, 2/4διπ., 4/7τριπ., 5ριμπ. και 5ασ.!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 47-55, 67-76.

Μπάγερν (Λάσο): Ουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/2τριπ.), Φρανσίσκο 11 (1/4διπ., 3/7τριπ., 5ασ.), Έντουαρντς 6 (2/5διπ., 0/4τριπ.), Βάιντεμαν, Γκιφάι, Μπόνγκα 8 (4/5διπ., 0/3τριπ., 7ριμπ.), Μπολμάρο 6, Ομπστ 9 (2/7τριπ.), Ιμπάκα 9 (4/5διπ., 7ριμπ.), Μπούκερ 9 (2/5διπ., 6ριμπ.), Γκιλέσπι 4.

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9 (4/9διπ., 6ριμπ.), Ουίλμπεκιν 17 (4/7τριπ., 5ασ.), Παπαγιάννης 8 (4/6διπ., 5ριμπ, σε 19:42), Χέιζ-Ντέιβις 9 (2/6διπ., 1/5τριπ., 6ριμπ.), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 6 (2/4διπ., 6ριμπ.), Γκούντουριτς 14 (3/6διπ., 1/4τριπ.), Ντόρσεϊ 5 (1/3διπ., 0/4τριπ. σε 16΄), Καλάθης 4 (2/6διπ., 0/2τριπ. σε 19:33), Σεστίνα 4 (1/4τριπ.).