Βιλερμπάν: Με Καμπαρό μέσα στη Ζαλγκίρις έσπασε το ρόδι στην Ευρωλίγκα

2023-11-02T20:56:15+00:00 2023-11-02T22:03:13+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

02/Nov/23 20:56

Η Βιλερμπάν πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση μέσα στη Ζαλγκίριο Αρίνα, κέρδισε τη Ζαλγκίρις με 91-88 και πήρε την πρώτη της νίκη για φέτος στην Ευρωλίγκα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λουαού-Καμπαρό.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Βιλερμπάν με τρομερό μπάσκετ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο (19-8 επιμέρους) και μεγάλο Λουαού-Καμπαρό πήρε τεράστιο διπλό μέσα στη Ζαλγκίριο Αρίνα κόντρα στη Ζαλγκίρις (91-88) και έσπασε το… ρόδι στην φετινή Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Καμπαρό με 19 πόντους (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές), με 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από 15 έβαλε ο Φαλ (5 ριμπάουντ) και 13 πόντους οι Λοβέρν και ΝτεΚολό.

Για τους ηττημένους, ο Ντίμσα έβαλε 21 πόντους (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές) και 19 έβαλε ο Έβανς με 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Οι παίκτες του Κάζις Μακσβίτις μπήκαν με το μαχαίρι στα… δόντια στο παρκέ, έτρεξαν ένα σερί 21-12, με τα καλάθια των Φαλ και Σκοτ να ρίχνουν άμεσα την διαφορά στο -4. Ο Κίναν Έβανς ο οποίος ήταν ο καλύτερος της πρώτης περιόδου για τους Λιθουανούς έδωσε και πάλι στην ομάδα του ένα προβάδισμα επτά πόντων.

Η ομάδα του Ποτσέκο όμως, με οδηγό την καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, μείωσε στον πόντο, δείχνοντας ότι μόνο εύκολο έργο δεν θα είχαν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Πάρις Λι, μπορεί να μην είχε ακόμη σκοράρει στο ματς στα πρώτα 20 λεπτά, όμως η βοήθειά του στην άμυνα και στην οργάνωση του παιχνιδιού ήταν πολύτιμη.

Στα τελευταία 8″ του πρώτου μέρους, ο Έβανς έκανε το 56-47 όμως ο Λι ευστόχησε πίσω από τα 6,75μ. με buzzer beater για το 56-50 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς είχε γίνει ντέρμπι με τους Ντίμσα και Έβανς να παίρνουν από το χέρι την ομάδα τους και να παίρνουν και πάλι σημαντική διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Γάλλοι μ’ ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου με καλάθια των ΝτεΚολό και Φαλ έκανα ξανά για τρίτη φορά το παιχνίδι ντέρμπι, ενώ με τον Λουαού-Καμπαρό πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με 87-86. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα, όμως ο τρομερός και φοβερός Καμπαρό με σουτ από τα 5 μέτρα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του στα 18″ πριν το φινάλε.

Ο Έβανς έχασε το σουτ στην τελευταία επίθεση κι έτσι οι Γάλλοι πανηγύρισαν την πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη για φέτος.

Την επόμενη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Ζαλγκίρις πηγαίνει στην Τουρκία για το ματς με την Αναντολού Εφές (9/11, 19:30), ενώ η Βιλερμπάν ταξιδεύει στην Μαδρίτη για το ματς με την Ρεάλ (9/11, 21:45).

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 56-50, 80-72, 88-91

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 19 (4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2, Λεκαβίτσιους 6, Χέις 7, Γκεντράιτις, Σμιτς 5 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις 11 (4 ριμπάουντ), Μπούτκα, Ντιμσά 21 (5/8 τρίποντα), Μάνεκ 2, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 14

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Σκοτ 12, Λι 6 (2/2 τρίποντα), Καχούντι 6 (3 ριμπάουντ), Λοβέρν 13 (5 ριμπάουντ), Καμπαρό 19 (6 ριμπάουντ), Νταλό, Τζάκσον 3, Ντε Κολό 13, Φαλ 15 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 2, Εντιαγέ, Τζάκσον 2