Εφές – Ζαλγκίρις 86-82: Επιστροφή στις νίκες με υπογραφή Λάρκιν

2023-11-09T20:44:25+00:00 2023-11-09T22:19:32+00:00.

09/Nov/23 20:44

Η Εφές πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις στην παράταση με 86-82.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Επιστροφή στις νίκες για την Εφές μετά το 86-82 κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας.

Η τουρκική ομάδα είδε τους Λιθουανούς να πηγαίνουν το ματς στην παράταση, όμως στο τέλος ”μίλησε” ο Λάρκιν.

Μπορεί ο Κλάιμπερν να είχε 20 πόντους και ο Τόμπσον 17, όμως ο Αμερικανός πέτυχε δυο τεράστια καλάθια στο φινάλε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Εφές ανέβηκε στο 3-4, ρεκόρ που έχουν πλέον και οι ηττημένοι του Έβανς των 20 πόντων.

Για την όγδοη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από τη Μονακό (14/11), ενώ η Ζαλγκίρις από τον Παναθηναϊκό (15/11).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 4-10, έχοντας 4/8 σουτ. Η Εφές ήταν άστοχη με 2/8 σουτ, αλλά η ποιότητα του ματς ήταν πολύ χαμηλή, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 13-14, σκορ που ολοκλήρωσε τη πρώτη περίοδο.

Κλάιμπερν και Τζόουνς ήταν σχεδόν άχαστοι και έτσι η τουρκική ομάδα όχι απλά έμεινε στο ματς, αλλά πήρε και το προβάδισμα με +13 (36-23). Την ίδια ώρα, οι Λιθουανοί είχαν ένα εύστοχο σουτ στα τελευταία 4:38′ και μοιραία έμειναν στο 38-26.

Το σκηνικό ανάλογο και στην τρίτη περίοδο, με την Εφές να καταφέρνει να κρατήσει διψήφιες διαφορές (49-38) και τον Τόμπσον να δίνει πολλές λύσεις. Ο Σμιτς κράτησε όρθια την Ζαλγκίρις και ο Μάνεκ σκόραρε για να μειώσει σε 51-46 στο 30′.

Η αντίδραση της Ζαλγκίρις ολοκληρώθηκε στο 31′ με το 53-54, με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι μέχρι και το τέλος. Και επιβεβαιώθηκε με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο, όταν ο Έβανς έκανε το 74-74 στο -21”, πριν ο Λάρκιν αστοχήσει στο σουτ νίκης.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου, με τον Έβανς να κάνει το 79-80 στο -1:44′. Όμως, ο Λάρκιν δεν αστόχησε ξανά για το 82-80 στο -1:26′, με τον ίδιο να υπογράψει τη νίκη με το 86-82 στο -9”, αφού πρώτα ο Ζίζιτς έδωσε το προβάδισμα στην Εφές στο -49” (84-82) και αφού ο Έβανς αστόχησε σε τρίποντο στο -31”.

Πού κρίθηκε

Στο καλάθι του Ζίζιτς για το 84-82 και φυσικά σε αυτό του Λάρκιν στο -9” για το +4 (86-82).

Ο Λάρκιν με πέντε πόντους και μία ασίστ στο τελευταίο δίλεπτο της παράτασης. Είχε 14 πόντους-5 ασίστ με 4/14 σουτ και 4/4 βολές σε 34:04′.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 38-26, 51-46, 74-74, 86-82

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 14, Μπομπουά 5, Γκαζί, Κλάιμπερν 20, Τόμπσον 17, Πλάις, Χόλατζ, Οσμάνι, Γιλμάζ 2, Ουίλις 11, Ζίζιτς 6, Τζόουνς 11

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 20, Μήτρου-Λονγκ, Λεκαβίτσιους, Χέιζ 13, Γκιεντράιτις 3, Σμιτς 16, Μπιρούτις 2, Ντίμσα 15, Λαβρινοβίτσιους, Μανέκ 6, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλάνοβας 4