ΜΕΓΑΣ Λάρκιν για την Εφές, σταμάτησε το σερί της Μονακό και πρώτο “διπλό”!

2023-11-14T21:11:35+00:00 2023-11-14T23:51:01+00:00.

14/Nov/23 21:11

Shane-Larkin-Mike-James-Monaco-Anadolu-Efes

Η Εφές πήρε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Μονακό (82-89), για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Άπιαστο το δίδυμο Λάρκιν-Μπομπουά για τους νικητές.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ασταμάτητη Εφές!

Η τουρκική ομάδα έκανε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας στο Μονακό με 82-89.

Αυτή, μάλιστα, ήταν η πρώτη επιτυχία της ομάδας του Τσαν μακριά από την Πόλη, για να ανέβει στο 4-4 της βαθμολογίας.

Τίποτα δεν θα είχε γίνει, αν ο Μπομπουά δεν είχε κρατήσει την ομάδα του με 21 πόντους και ο Λάρκιν το… τελείωσε με 25!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμα ματς, βάζοντας κομβικό καλάθι στο τέλος, έχοντας 10/17 σουτ.

Για τη Μονακό, που είχε πέντε σερί νίκες και πλέον 5-3, ο Λόιντ είχε 19 πόντους και ο Τζέιμς 12 με 6/13 σουτ και 4 ασίστ.

Για την ένατη αγωνιστική, η Μονακό φιλοξενείται από την Ρεάλ στην Μαδρίτη (16/11), ενώ η Εφές από την Αρμάνι στο Μιλάνο (16/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Εφές ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και ξέφυγε με +6 (2-8), με τον ρυθμό του αγώνα να είναι πολύ γρήγορος. Κι αυτός βοήθησε την Μονακό να επιστρέψει γρήγορα με Μοτιεγιούνας-Λόιντ για το 20-19. Η τουρκική ομάδα, όμως, είχε καλή κυκλοφορία στην επίθεση και έτσι πήγαν στο +3 (25-28) στο 10′.

Ο Μπομπουά και γενικά η Εφές συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό και έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 31-37 στο 15′. Και δεν έμειναν εκεί, ξεφεύγοντας με 36-44 στο 17′ με τον Λάρκιν να βγαίνει μπροστά επιθετικά, την ώρα που ο Τζέιμς ήταν άποντος με 0/3 σουτ στο ημίχρονο (44-48).

Λάρκιν και Μπομπουά συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο για το 50-58 της Εφές στο 23′. Και δεν έμεινε εκεί η Αναντολού για μία ακόμα σημαντική διαφορά 9 πόντων (54-63), αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της Μονακό για το 59-63, κλείνοντας μάλιστα τη τρίτη περίοδο στο 66-69.

Το σκηνικό ίδιο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Εφές να βλέπει τους Μπομπουά-Λάρκιν, αλλά και τον Τόμπσον να μην αφήνουν τη Μονακό να μειώσει αρκετά. Ακόμα και όταν έγινε αυτό, ο Λάρκιν έβαλε το καλάθι του ματς στο -38” για το 82-87, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην αναμέτρηση με το τελικό 82-89.

Πού κρίθηκε

Το καλάθι του Λάρκιν που αναφέραμε παραπάνω ήταν κομβικό, όπως και το δίποντο του Κλάιμπερν στο -1:23′ για το 80-85.

Ο Μπομπουά ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους-5 ασίστ (9/12 σουτ), όμως ο Λάρκιν με 25 πόντους-4 ασίστ και 10/17 σουτ έκανε την διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 44-48, 66-69, 82-89

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 5, Λόιντ 19, Μπλοσομγκέιμ, Μπράουν 13, Ντιαλό 10, Κορνελί 2, Ζαϊτέ, Ουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 13, Ουατάρα 3, Χολ 3, Τζέιμς 12

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 25, Μπομπουά 21, Γκαζί, Κλάιμπερν 4, Τόμπσον 16, Πλάις 7, Χόλατζ, Οσμανί, Ουίλις 8, Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2