Μακάμπι – Ολυμπιακός 74-79: Πύρρειος νίκη, πολύτιμο “διπλό” κόντρα σε… θεούς και δαίμονες!

2023-11-14T22:11:53+00:00 2023-11-14T23:10:08+00:00.

gadamopoulos

14/Nov/23 22:11

EUROLEAGUE 2023 - 2024 / ΜΑΚΑΜΠΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Στην άδεια ουδέτερη έδρα της Μακάμπι στο Βελιγράδι, οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν τέταρτη νίκη στην Ευρωλίγκα, παρότι έχασαν με αποβολή τον Πίτερς στο 27΄ και τον Ουίλιαμς-Γκος με τραυματισμό.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Στο άδειο γήπεδο του Βελιγραδίου, την ουδέτερη έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, ο Ολυμπιακός είχε ένα «γεμάτο» πρώτο ημίχρονο, όμως χρειάστηκε να υπερβάλει εαυτόν για να φύγει την Τρίτη (14/11) από τη Σερβία με την τέταρτη νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 79-74 της ομάδας του Τελ Αβίβ, καθώς εκτός από τις απουσίες των Μιλουτίνοφ και ΜακΚίσικ, έχασαν στο ημίχρονο και τον Ουίλιαμς-Γκος, που ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο. Ταυτόχρονα, στο 27΄ αποβλήθηκε με τεχνική ποινή ο ως τότε καλύτερος παίκτης τους, Άλεκ Πίτερς (13π.)…

Παρά την αντεπίθεση των Ισραηλινών, οι οποίοι πλησίασαν ως το 76-74 στο τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός άντεξε και έφτασε σε ρεκόρ 4-4, «ρίχνοντας» τη Μακάμπι στο 4-3. Ο Τόμας Ουόκαπ είχε 13π., 6ριμπ. και 4ασ. και πέτυχε καλάθι για το 76-72 στα 42,8΄, ενώ ο Μπραζντέικις μετά τη 1/2βολ. για το 77-74, πήρε επιθετικό ριμπάουντ στα 13,1΄ και ο Κάνααν «κλείδωσε» το ματς.

Σημαντική βοήθεια από τον Μουσταφά Φαλ, με 10π., 6ριμπ. και 4ασ., ενώ και ο Λουκ Σίκμα πρόσφερε πολύ στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας προσπάθησε να «κλέψει» το παιχνίδι με απρόσμενους πρωταγωνιστές τους Σόρκιν (16π.) και Μπλατ (13π., 6ασ.), αλλά «πλήρωσε» και τα 6/30 τρίποντα.

Για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μακάμπι φιλοξενεί τη Φενερμπαχτσέ στο Βελιγράδι, στις 16/11, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ίδια μέρα τον Ερυθρό Αστέρα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Καλό ξεκίνημα, καλό τελείωμα

Ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε 7-1 στο 2΄, αλλά είχε απάντηση και όταν η Μακάμπι ισοφάρισε προσωρινά σε 11-11 στο 7΄. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με επιμέρους 16-8, με 4/6 τρίποντα, 7π. του Ουόκαπ, 6π. του Κάνααν και 4π. από τον Σίκμα, για το 27-19 του 10΄.

Η ώρα του Πίτερς… πριν αποβληθεί

Ο Ολυμπιακός κράτησε και μάλιστα αύξησε και το προβάδισμά του και στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά με τέσσερις νέους πόντους του Σίκμα, αλλά και χάρη στο εξαιρετικό δεκάλεπτο του Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός σκόραρε 8π. στην περίοδο (11 συνολικά) και με τη βοήθεια και του Ουίλιαμς-Γκος (8π.), οι πρωταθλητές έκλεισαν το ημίχρονο στο +15 (51-36). Εκτός από το καλύτερο φετινό πρώτο ημίχρονό του, ο Ολυμπιακός είχε κρατήσει την 2η καλύτερη επίθεση και την κορυφαία ομάδα σε ασίστ στη διοργάνωση (μ.ό. 22,2) σε μόλις επτά τελικές πάσες.

Με νύχια και με δόντια…

Τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να είναι το απόλυτο αφεντικό του ματς, έχοντας διαφορά 14π., τα πράγματα πήραν μία απρόσμενη τροπή. Στα 3:39 για τη λήξη της τρίτης περιόδου, με το σκορ στο 60-46 για τους Πειραιώτες, ο Πίτερς υπέπεσε αρχικά στο τέταρτο φάουλ, όμως με τη διαμαρτυρία του δέχθηκε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε… Κάτι που είχε συμβεί και με τον Κάνααν στο Μιλάνο. Η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε, μείωσε σε 60-53 στο 29΄ και πλησίασε στο 66-61 του 32΄ και το 74-72 του 39΄, χωρίς να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της.

Πού κρίθηκε: Στα 18 επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού, στην άμυνα στον Λορέντζο Μπράουν (2/13 σουτ), αλλά και στα 6/30 τρίποντα της Μακάμπι.

Παίκτες-κλειδιά: Μετά την αποβολή του Πίτερς, οι Ουόκαπ και Φαλ «κουβάλησαν» τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 13π., 6ριμπ. και 4ασ. και ο Γάλλος σέντερ 10π., 6ριμπ. και 4ασ..

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79.

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Ουέμπ 10 (2/4τριπ.), Μπράουν 5 (2/6τριπ., 0/7τριπ., 8ασ.), Μένκο, Σόρκιν 16 (1), ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 10, Κοέν 3 (1), Νίμπο 5, Μπλατ 13 (5/6διπ., 1/6τριπ., 6ασ.), Κόλσον 5 (2/5διπ., 0/5τριπ., 9ριμπ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (5/8διπ., 1/5τριπ., 6ριμπ., 4ασ.), Ουίλιαμς-Γκος 8 (1), Κάνααν 10 (2/3τριπ.), Λαρεντζάκης 4, Φαλ 10, Παπανικολάου 7 (1), Μπρανζτέικις 3, Πίτερς 13 (2/5τριπ., 8ριμπ.), Σίκμα 8 (4/6διπ., 4ριμπ.).