Βίρτους – Αρμάνι 86-79: Ο… ξεχασμένος Λούντμπεργκ έκρινε τον ιταλικό εμφύλιο

2023-11-14T22:33:36+00:00 2023-11-14T22:59:31+00:00.

Μάνος Φυρογένης

14/Nov/23 22:33

Armani- Virtus

Με 17 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ο Ίφε Λούντμπεργκ “καθάρισε” τον ιταλικό εμφύλιο και χάρισε την 6η της νίκη στη Βίρτους (86-79 την Αρμάνι).

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ο ασταμάτητος Ίφε Λούντμπεργκ μπήκε στη… ζώνη του λυκόφωτος από τα ξεγραμμένα και καθόρισε τον ιταλικό εμφύλιο που μέχρι να εκστασιαστεί (17 από τους 19 του πόντους στην τελευταία περίοδο), φαινόταν ισορροπημένος. Από το χέρι του Δανού όμως η πλάστιγγα έγειρε προς τη Μπολόνια (86-79).

Δείτε τα στατιστικά του Αγώνα εδώ

Η εξέλιξη

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φάνηκε πως το σκορ στον ιταλικό εμφύλιο θα πάει ψηλά με τον Κάιλ Χάινς να παίρνει τη σκυτάλη από τον Σιλντς (9π.) και από τη γραμμή των βολών να κάνει το 26-21 υπέρ της Αρμάνι, κόντρα στο αντίπαλο δέος Μάρκο Μπελινέλι (8 π.).

Ο Κάιλ Χάινς συνέχιζε το… χαβά του μέσα στη ρακέτα στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, με τον Ντόμπριτς να βγαίνει μπροστά για τη Βίρτους (33-33) με 8 πόντους. Λο και Αμπάς συναγωνίζονταν ο ένας τον άλλο με τρίποντο και δίποντο και έτσι ο φωτεινός πίνακας στο ημίχρονο έδειχνε 45-40.

Οι δύο εκπρόσωποι της ιταλικής σχολής στο υψηλότερο επίπεδο πήγαιναν χέρι χέρι με τους συνήθως μοναχικούς Μίροτιτς και Σενγκέλια να έχουν σημαντικές βοήθειες. Ο Φόιγκτμαν έκανε το 50-54 για να ακολουθήσουν οκτώ πόντοι του Χάκετ σε ένα δίλεπτο (60-56) που κρατούσαν τη Μπολόνια μπροστά στο σκορ.

Άμεση απάντηση απάντηση από Μίροτιτς και Σιλντς για το προβάδισμα της Αρμάνι (60-62). Και εκεί που οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς τους γηπεδούχους που κράτησαν μακριά από το σκοράρισμα την αρμάδα του Μεσίνα για 3:43 στην τελευταία περίοδο και βρήκαν πέντε πόντους με ένα παλικαρίσιου γκολ φάουλ του Λούντμπεργκ.

Φρένο όμως δεν μπορούσε να βάλει κανείς στο… αδιανόητο τελευταίο δεκάλεπτο του Δανού. Η Αρμάνι μείωσε σε 77-73, 2:34 όταν σίγησε για λίγο και 79-76 με τρίποντο του Μίροτιτς. Οι Μιλανέζοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο με το τρίποντο του Σιλντς (81-79) όμως ο απίθανος Λούντμπεργκ ήταν εκεί για να καθαρίσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 45-40, 65-63, 86-79

Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 8, Λούντμπεργκ 19 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπελινέλι 8 (2), Παγιόλα, Σμιθ 2, Ντόμπριτς 8, Μασκόλο, Κέικοκ 1, Σενγκέλια 14 (6 ριμπάουντ), Χάκετ 10, Ντάνστον 2, Αμπάς 14

Αρμάνι (Μεσίνα): Λο 13 (3/5 τρίποντα), Πόιθρες, Μπορτολάνι, Τονούτ, Μέλι 10 (4 ριμπάουντ), Ρίτσι, Φλακαντόρι, Χολ, Σιλντς 21 (5/8 τρίποντα), Μίροτιτς 16 (7 ριμπάουντ), Χάινς 8 (5 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 11

Photo credit: EuroLeague