Αταμάν: “Ο Γκραντ έχει χαρακτήρα, μ’ αρέσουν αυτού του είδους οι παίκτες”

2023-11-15T22:37:50+00:00 2023-11-15T23:34:11+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

15/Nov/23 22:37

EUROLEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για τη νίκη επί της Ζαλγκίρις, την εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού που ήταν το κλειδί, τον Τζέριαν Γκραντ, ενώ στάθηκε και στον κόσμο της ομάδας.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες, εξαφάνισε τον Έβανς, έβγαλε με πέντε φάουλ τον καλύτερο παίκτη της Ζαλγκίρις στο δεύτερο ημίχρονο, Ρόλαντς Σμιτς και πήρε τη νίκη για να ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο τη δεύτερη “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα.

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για τη νίκη αυτή και την άμυνα που έπαιξε κομβικό ρόλο στο θετικό αποτέλεσμα, τον Τζέριαν Γκραντ που έχει χαρακτήρα αλλά και τον κόσμο της ομάδας.

Το κλειδί απόψε ήταν η άμυνα. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα και το μόνο μας πρόβλημα ήταν τα μεγάλα τρίποντα του Ρόλαντς Σμιτς ο οποίος είχε εξαιρετικά ποσοστά απόψε. Δεν ήταν εύκολο να αμυνθείς σε αυτό το πικ εν ποπ που έπαιζε. Τους δώσαμε σκορ μόνο απ’ αυτό. Παίξαμε επίσης εξαιρετική άμυνα πάνω στον Έβανς.

Τώρα, επιθετικά, κάναμε πολλά λάθη, αλλά αυτή είναι η Ευρωλίγκα, το κάθε ματς είναι δύσκολο. Ξεκινήσαμε με μία νίκη αυτή τη “διαβολοβδομάδα” και πάμε να δούμε το μεθαυριανό ματς. Κάθε μέρα το ΟΑΚΑ είναι όλο και πιο γεμάτο. Αυτή η ομάδα αξίζει να έχει αυτή την ατμόσφαιρα απ’ αυτό τον κόσμο. Αυτό που θέλω να δω, είναι ένα sold out και κάποιος πρέπει να δει γιατί συμβαίνει αυτό και να το λύσει. Ορισμένοι πρέπει να δουν τους εγωισμούς τους και να δουν τι πήγε λάθος απόψε. Ελπίζω κάποιος να δει ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό τον αγώνα”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο κόουτς του τριφυλλιού.

Στη συνέντευξη Τύπου λίγο αργότερα ο τεχνικός του Παναθηναϊκού δήλωσε:Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε 9 βολές. Επιθετικά σίγουρα δεν ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι. Αμυντικά ήμασταν πολύ καλοί Ο Σμιτς μας έβαλε δύσκολα με το πικ εν ποπ παιχνίδι του. Ο Ντίνος (Μήτογλου) είχε μία εξαιρετική απόδοση απόψε, στο δεύτερο ημίχρονο κουράστηκε όπως ήταν λογικό.

Δεν ήθελα να τον αφήσω εκτός γιατί μας βοήθησε πολύ. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να βρει σημαντικά και μεγάλα σουτ. Ο Σλούκας και ο Γκραντ μας βοήθησαν σε καίρια σημεία του αγώνα, όταν τους χρειαστήκαμε. Βρήκαμε τον τρόπο στο τέλος να κερδίσουμε. Μέχρι στιγμής έχουμε χάσει δύο παιχνίδια. Σήμερα μπορεί να μην παίξαμε τόσο καλά επιθετικά, όμως δείξαμε χαρακτήρα και κερδίσαμε”.

Όσο για τον Τζέριαν Γκραντ και τον ρόλο του: Έχει παρουσιάσει μία εξαιρετική εικόνα. Μιλάμε για τον MVP του περσινού EuroCup. Πέρυσι τον παρακολουθούσα στενά στα παιχνίδια του. Μπορεί να κάνει κάποια λάθη, που είναι λογικό, αλλά βελτιώνεται πολύ μέρα με τη μέρα. Παίζει το ίδιο καλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και είναι επιθετικός στην άμυνά του. Έχει χαρακτήρα. Μου αρέσει ο τρόπος που παίζει. Μου αρέσουν αυτού του είδους οι παίκτες. Έχει συμβάλει πολλά μέχρι στιγμής στην ομάδα μας“.

Για τον Μάριους Γκριγκόνις και τη θέση που αγωνίζεται στο “3”:Η αρχική σκέψη ήταν να μοιραστεί τη θέση “3” μαζί με τον Παπαπέτρου. Πολλές φορές έχει συμβεί στις προηγούμενες ομάδες που δούλεψα. Μπορεί σήμερα να μην έκανε το καλύτερό του παιχνίδι, αλλά σίγουρα έχει βελτιωθεί πολύ και μας έχει βοηθήσει αρκετά“.

Για τις 13 χαμένες βολές:Νομίζω ότι αυτές οι άστοχες βολές δημιούργησαν πίεση. Ωστόσο την προηγούμενη βδομάδα στο Βερολίνο, είχαμε ένα εξαιρετικό ποσοστό. Στο γήπεδό μας υπάρχει μεγαλύτερη πίεση πάντα. Πολλοί παίκτες παίζουν για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα και σε μία τόσο καυτή ατμόσφαιρα όπως το ΟΑΚΑ. Οπότε ναι, όταν χάνεις βολές στην έδρα σου σε επηρεάζει πολύ ψυχολογικά. Σήμερα κερδίσαμε με 73-71 και χάσαμε 13 βολές. Τα καταφέραμε. Ελπίζω να μην συμπεριλάβουμε και την τελευταία βολή που είπε επίτηδες στον Γκριγκόνις να την χάσει”.

Για τον Έβανς και την καλή άμυνα πάνω του:Ήμασταν πολύ επιθετικοί πάνω του, όμως ο Σμιτς ήταν αυτός που μας τιμώρησε. Ο Γκραντ έπαιξε πολύ επιθετική άμυνα στο ένας προς ένας“.