Εφές – Παρτιζάν 100-94: Με ανατροπή και clutch Λάρκιν!

2023-11-24T20:40:54+00:00 2023-11-24T21:32:39+00:00.

24/Nov/23 20:40

LarkinShane-Efes

Η Εφές πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στη Παρτιζάν με 100-94, για την δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Τεράστια νίκη με ανατροπή από το -10 για την Εφές κόντρα στην Παρτιζάν.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε των Σέρβων με 100-94, για την δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ανέβηκε στο 5-5.

Η Παρτιζάν ήταν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο με 64-74, αλλά στην τέταρτη περίοδο ο Λάρκιν ανέλαβε δράση με μεγάλα σουτ.

Ο Αμερικανός, αν και… αμφίβολος πριν το ματς, ήταν ασταμάτητος με 27 πόντους-8 ασίστ, ”σφραγίζοντας” τη νίκη στο τέλος.

Είχε, μάλιστα, 12 πόντους μετά το 30′, στο διάστημα που η ομάδα του πέτυχε 36 (!) πόντους, δεχόμενη 20 πόντους.

Άξιος συμπαραστάτης ο Τόμπσον με 18 πόντους, ενώ ο Μπομπουά ήταν καθοριστικός με κλέψιμο στο -47” με το σκορ στο 93-89.

Για τους ηττημένους του 4-6 (1-5 εκτός), ο Καμίνσκι είχε 24 πόντους και ο Ντόζιερ 21, λίγες ημέρες το εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό (30/11).

Για την ενδέκατη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από τον Ερυθρό Αστέρα (1/12), ενώ η Παρτιζάν υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (30/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Παρτιζάν ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 0-6, αλλά γρήγορα η Εφές αντέδρασε με τον Ουίλις. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές, κάτι που φάνηκε από το 22-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Λάρκιν και Καμίνσκι να σκοράρουν εκατέρωθεν.

Το σκηνικό ανάλογο στη δεύτερη περίοδο, μέχρι οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν με 10 πόντους (44-34), με τον Τόμπσον να μπαίνει στην εξίσωση. Ακόμα και έτσι, όμως, οι Σέρβοι επέστρεψαν με 50-45 πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Καμπόκλο να δίνει λύσεις.

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά, με την Εφές να έχει το προβάδισμα μέχρι και το 27′, όταν η Παρτιζάν πήρε κεφάλι με 58-59, πριν ο Νάναλι υπογράψει το 60-67 στο 29′. Και δεν έμεινε εκεί, με τον Καμίνσκι να υπογράφει το +10 (64-74) στο 30′.

Η Εφές μπήκε πιο δυνατά και με 7-0 μείωσε σε 71-74 με τον Κλάιμπερν, αλλά η Παρτιζάν είχε τις λύσεις (78-81). Ο Τόμπσον ισοφάρισε σε 83-83 και οι Λάρκιν-Κλάιμπερν έκαναν το 87-83, πριν οι Μπομπουά και Λάρκιν κάνουν με τρίποντα το 96-89, για το τελικό 100-94.

Πού κρίθηκε

Το 80-83 έγινε 87-83 και αμέσως μετά 96-89, με τον Λάρκιν να ”σφραγίζει” τη νίκη με τρίποντο μετά από κλέψιμο του Μπομπουά στο -47”.

Ο Λάρκιν ήταν όλα τα λεφτά με 27 πόντους (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/7 βολές), 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 33:14′.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 64-74, 100-94

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 27, Μπομπουά 8, Γκαζί, Κλάιμπερν 12, Τόμπσον 18, Γιλντιζλί, Χόλατζ, Οσμανί 2, Γιλμάζ, Ουίλις 10, Ζίζιτς 12, Τζόουνς 11

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 2, Κοπρίβιτσα, Σμαϊλάγκιτς 5, Γιάραμαζ 1, Νάναλι 16, Άντζουσιτς 9, Ντόζιερ 21, Πονίτκα 7, Καμίνσκι 24, Καμπόκλο 9