“Περίπατο” με Μπουρούση η Λαμποράλ

2015-12-17T23:40:34+00:00 2015-12-18T13:07:56+00:00.

17/Dec/15 23:40

Η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε 92-70 της Τσεντεβίτα, έχοντας πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση και περιμένει πλέον την αναμέτρηση του ΣΕΦ

Οι Βάσκοι πανηγύρισαν τη 200η νίκη τους στη διοργάνωση και σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός επικρατήσει της Αναντόλου Εφες θα καταλάβουν τη δεύτερη θέση και θα πάνε στον όμιλο του Παναθηναϊκού (βλ. Ε’ γκρουπ). Σε αντίθετη περίπτωση, ως τρίτοι, θα ακολουθήσουν τους “ερυθρόλευκους” στον Στ’ όμιλο. Από την άλλη, η Τσεντεβίτα έμεινε τέταρτη και θα βρίσκεται σίγουρα στο γκρουπ των “πράσινων”.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση, η Λαμποράλ Κούτσα είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της, με τον Γιάννη Μπουρούση να κάνει εξαιρετική εμφάνιση. Ο Έλληνας σέντερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ έχοντας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Καλύτερος όλων πάντως ήταν ο Φαμπιάν Κοσέρ, ο οποίος είχε 20 πόντους με 8/11 σουτ και 6 ριμπάουντ. Ο Γάλλος γκαρντ ξεκίνησε “ζεστός” και σκόραρε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Μπουρούσης, μαζί με τον Τόρνικε Σενγκέλια, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην τρίτη περίοδο αλλά με 25/65 σουτ εντός πεδιάς δύσκολα θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα. Μοιραία λοιπόν στην τελευταία περίοδο έμειναν από δυνάμεις και δέχθηκαν επιμέρους 25-13 από τη Λαμποράλ Κούτσα, η οποία έγινε μόλις η έκτη ομάδα που φτάνει τις 200 νίκες στη διοργάνωση.