Ερυθρός Αστέρας: “Έπνιξε” την Εφές στο τέλος και επέστρεψε στις νίκες

2023-12-01T22:00:05+00:00 2023-12-01T22:47:52+00:00.

01/Dec/23 22:00

Nemanja-Nedovic-Zvezda

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερυθρό Αστέρα στην Ευρωλίγκα μετά το 97-83 κόντρα στην Εφές στο Βελιγράδι. Όλα τα λεφτά το δίδυμο Νέντοβιτς-Μίτροβιτς, υποδέχονται τον Παναθηναϊκό οι Τούρκοι στις 5/12.

Αποστολή στο Βελιγράδι: Σταύρος Μπαρμπαρούσης / info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη κόντρα στην Εφές με 97-83 στο Βελιγράδι, για την ενδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Τούρκοι έβαλαν δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο και ειδικά μετά το 30′, οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι και επέστρεψαν στις νίκες.

Είναι χαρακτηριστικό πως στην τελευταία και κομβική περίοδο οι ηττημένοι σκόραραν μόλις 13 πόντους, δεχόμενοι παράλληλα 25 πόντους.

Ο Νέντοβιτς ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 23 πόντους, άξιος συμπαραστάτης ο Μίτροβιτς με 19, ενώ από κοντά ήταν και οι Ντος Σάντος-Μπολομπόι, ειδικά στο φινάλε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 4-7. Οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 5-6, με τους Κλάιμπερν-Λάρκιν να έχουν 17 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Ο πρώτος βγήκε εκτός για λίγα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο με πρόβλημα τραυματισμού. Όλα αυτά πριν το εντός έδρας ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό (5/12).

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Εφές είχε πολλές απουσίες καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Μπράιαντ, Ζίζιτς, Πλάις και Ουίλις.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Ερυθρός ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 5/9 σουτ και προηγήθηκε με 12-9, πριν η Εφές αντιδράσει. Και μάλιστα προσπέρασε με 12-14 και 14-18 ακολούθως με τον Κλάιμπερν. Ακόμα και έτσι, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ για το 22-21 στη πρώτη περίοδο.

Το σκηνικό περίπου ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μίτροβιτς ήταν ο… αναπάντεχος πρωταγωνιστής των Σέρβων για το 38-37, πριν Λάρκιν και Νταούμ μπουν στην εξίσωση των Τούρκων για το 38-44. Ο Τεόντοσιτς σκόραρε στο τέλος του ημίχρονο για το 43-49.

Οι δυο ομάδες σούταραν πολύ καλά (9/18, 7/15 τρίποντα), πριν ο ”καυτός” Νέντοβιτς κάνει το 68-61 (από 58-61). Ο Κλάιμπερν βγήκε με πρόβλημα τραυματισμού στο 28′, αλλά η ομάδα του κατάφερε να επιστρέψει με 72-70, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε της περιόδου.

Ο Αμερικανός επέστρεψε τελικά, για να δει την ομάδα του να μένει πίσω με 9 (84-75) με τον Μίτροβιτς να πρωταγωνιστεί. Η Εφές έμεινε με επτά πόντους μέχρι το 38′, ο Μπολομπόι έκανε το 88-77 σε εκείνο το σημείο και ο χρόνος κύλησε υπέρ των γηπεδούχων για το τελικό 97-83.

Πού κρίθηκε

Το 72-70 της τρίτης περιόδου έγινε 84-75 στο 35′, με την Εφές να μην μπορεί να σκοράρει εύκολα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Νέντοβιτς έβαλε την υπογραφή του με 23 πόντους-3 ασίστ και 7/13 σουτ σε 25:44′, όπως και ο Μίτροβιτς με 19 πόντους-7 ριμπάουντ και 9/13 δίποντα σε 26:12′.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-49, 72-70, 97-83

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς 2, Τεοντόσιτς 9, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 19, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Νέιπιερ 7, Τόμπι, Μπολομπόι 13, Νέντοβιτς 23, Γκιεντράιτις 2, Ντος Σάντος 15

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 21, Μπομπουά 13, Αλτούντας, Γκαζί, Κλάιμπερν 17, Τόμπσον 9, Γιλντιζλί, Χόλατζ, Οσμανί, Νταούμ 10, Γιλμάζ 6, Τζόουνς 7