Παναθηναϊκός: Ο Ναν πρόλαβε το χρόνο και οι “πράσινοι” πλησίασαν την Εφές

2023-12-05T19:31:12+00:00 2023-12-05T20:54:14+00:00.

Μάνος Φυρογένης

05/Dec/23 19:31

NunnKendrick-AnadoluEfes-Panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στην Εφές, μετατρέποντας το -13 σε -6 (37-31). Πρόλαβε το χρόνο και σκόραρε με ταμπλό ο Κέντρικ Ναν στο φινάλε. Τελικώς, τα χαμένα ριμπάουντ και τα λάθη του στοίχισαν.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δοκιμάστηκε στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στη γεμάτη απουσίες Εφές για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ψάχνοντας το δεύτερο διπλό του.

Οι “πράσινοι” μπήκαν μουδιασμένα στην αναμέτρηση κυνηγώντας από το 7′ διψήφια διαφορά (20-9), έχοντας ζητήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Με το πέρασμα του χρόνου ωστόσο, το “τριφύλλι” ανέβασε την απόδοσή του, προσαρμόστηκε στις ανάγκες του ματς και παρότι βρέθηκε στο -13 (34-21, 16΄), μίκρυνε την… ψαλίδα στο photo finish του πρώτου ημιχρόνου.

Στο καλό αυτό διάστημα, ο Παναθηναϊκός βρήκε 4 πόντους από τον Ντίνο Μήτογλου, τους πρώτους του στο ματς και άλλους 4 από τον Κέντρικ Ναν. Ο τελευταίος λόγος μάλιστα άνηκε στον Αμερικανό ο οποίος έκλεψε τη μπάλα με 3” να απομένουν και πρόλαβε το χρόνο για να διαμορφώσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (37-31).

Όλα αυτά στο 400ο παιχνίδι του Εργκίν Αταμάν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, το οποίο έμελλε να είναι στον τόπο που… μεγαλούργησε. Και αυτό που τον πλήγωσε εν τέλει.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα 24ωρα στην πηγή, όμως ούτε και τώρα ήπιε νερό (71-68).