Ολυμπιακός – Ρεάλ 71-77: Βασιλικό πέρασμα από το ΣΕΦ με Χεζόνια και Μούσα

2023-12-05T22:03:54+00:00 2023-12-06T00:59:40+00:00.

gadamopoulos

05/Dec/23 22:03

Musa_Olympiacos-Real
EUROLEAGUE 2023-2024 / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ. (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν ανώτερη στο ΣΕΦ και εκμεταλλευόμενη τις πολλές λύσεις της αλλά και στην αστοχία του Ολυμπιακού, πέρασε νικηφόρα από το Φάληρο με μεγάλο ματς των Μούσα και Χεζόνια και έφτασε σε ρεκόρ 11-1. Στο 6-6 “έπεσαν” οι γηπεδούχοι.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Τα «διαμάντια» στο «στέμμα» της αποκαλούμενης «βασίλισσας» Ρεάλ Μαδρίτης δεν είναι μόνο οι δεκάδες τίτλοι της. Το βράδυ της Τρίτης (5/12) στο ΣΕΦ, τα «πετράδια» της αραδιάστηκαν στο παρκέ και ήταν οι πολλοί πρωταγωνιστές της.

Για την ακρίβεια, οι περισσότεροι από εκείνους του Ολυμπιακού

Η πρωτοπόρος της φετινής Ευρωλίγκα νίκησε με 77-71 τους «ερυθρόλευκους» και ανέβηκε στο 11-1, «ρίχνοντας» τους Πειραιώτες στο 6-6, στη βραδιά της βράβευσης του Έισι Λο. Η ομάδα του Τσους Ματέο δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν μία άτυπη ρεβάνς για την περσινή ήττα τους στον τελικό του Final Four του Κάουνας, καθώς σε όλη τη διάρκεια του ματς είχαν κάποιον να κάνει αυτό που κυρίως απαιτείται: Να βάζει τη μπάλα στο καλάθι.

Την ώρα που ο Ολυμπιακός αναζητούσε σταθερότητα στην επίθεση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 23/65 σουτ, η πρωταθλήτρια Ευρώπης από έναν πρωταγωνιστή σε κάθε περίοδο. Στην πρώτη ήταν ο Ταβάρες, στη δεύτερη και στην τέταρτη ο Μάριο Χεζόνια και στην τρίτη ο Μούσα, με 16π στο ίδιο διάστημα! Επιδραστικός σε όλο το παιχνίδι, δημιουργικά, ο Καμπάτσο, με 9π. και εννέα ασίστ.  Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των Ισπανών στο ΣΕΦ στις τελευταίες 14 επισκέψεις τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άστοχη, χάνοντας μέχρι και έξι χαμένες βολές και πέταξε στα σκουπίδια τα 17 επιθετικά ριμπάουντ και την σχετικά καλή δημιουργία, με 15 ασίστ και μόνο έξι λάθη. Το μεγάλο ματς των Μούσα και Χεζόνια, με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα δεν άφησε περιθώρια για κάτι καλύτερο, με χαμένες ευκαιρίες στην τέταρτη περίοδο, στο 68-69 στο 37΄, παρά τους 17π. του Ουόκαπ.

Σε νωθρό βράδυ βρέθηκαν οι Πίτερς και Κάνααν. Στο ίδιο της τέταρτης περιόδου, η Ρεάλ βρήκε σκορ με Καμπάτσο και Μούσα και ξέφυγε με 75-68 στο 1:58 για τη λήξη, «κλειδώνοντας» το ματς, καθώς ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις τρεις πόντους στα τελευταία 5:22…

Για την επόμενη, 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 8/12 τη Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενείται στις 7/12 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Κυριαρχία Ταβάρες και «κυνήγι»

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με 0/5τριπ. στο 4΄ και έμεινε πίσω με 6-2. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έψαχναν λύσεις μέσα στο καλάθι, όμως δεν είχαν απαντήσεις τον Έντι Ταβάρες. Ο θηριώδης σέντερ της Ρεάλ δεν είχε αντίπαλο και στο 8΄ είχε ήδη 9π., φέρνοντας την ομάδα του μπροστά με 19-12. Πέντε σερί πόντοι του Λαρεντζάκη, αλλά και πέντε επιθετικά ριμπάουντ, κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά, αλλά και πάλι πίσω με 23-19 στο δεκάλεπτο, έχοντας 7/11διπ. αλλά και 1/9τριπ….

«Εμφάνιση» Χεζόνια, αλλά νέα «κόκκινη» απάντηση

Οι Πειραιώτες βρήκαν δύο τρίποντα με Ουόκαπ (9π.) και ΜακΚίσικ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά όχι και σταθερό ρυθμό. Παρά το γεγονός ότι ο κόουτς Ματέο άφησε τον Ταβάρες στον πάγκο σε όλο το δεκάλεπτο, οι Ισπανοί είδαν τον Μάριο Χεζόνια να σκοράρει τους εννέα από τους 11π. του στην περίοδο και ξέφυγαν πάλι με 37-29 στο 18΄. Ο Ολυμπιακός απάντησε πάλι με τρίποντο του Λαρεντζάκη και με τον Φαλ να φτάνει τους 8π., μείωσε στο 37-36 του ημιχρόνου, χάρη στα 11 επιθετικά ριμπάουντ ως την ανάπαυλα, αλλά και τα επτά λάθη των φιλοξενούμενων.

Το δεκάλεπτο του Μούσα!

Τη στιγμή που ήρθε η «αφύπνιση» του Κάνααν για τον Ολυμπιακό, με 7π. στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ έβρισκε πάλι έναν νέο πρωταγωνιστή. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προσπεράσουν με 47-45 στο 25΄, όμως στην άλλη πλευρά του παρκέ δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον Μούσα. Ο γκαρντ/φόργουορντ των πρωταθλητών Ευρώπης πέτυχε 16π. στο δεκάλεπτο, αρχίζοντας με 4/4τριπ. και έφερε το +7 των Ισπανών, με 59-52 στο 28΄! Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στο 61-57 του 30΄, πριν το συναρπαστικό φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στα ποσοστά ευστοχίας. Ο Ολυμπιακός είχε 43,8% στα δίποντα (14/32) και 27,3% στα τρίποντα (9/33), ενώ η Ρεάλ σούταρε με 53,3% (16/30) και 45,5% (10/22) από τα 6,75μ..

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζανάν Μούσα «κουβάλησε» τη Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας τους 16 από τους 23 πόντους του στην τρίτη περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-37, 57-61, 71-77.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 17 (4/7διπ., 3/10τριπ., 4ασ.), Κάνααν 7 (1/3τριπ.), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 9 (2/4τριπ.), Φαλ 10, Παπανικολάου 8 (1/5τριπ.), Μπρανζτέικις 2, Πίτερς 8 (1/3τριπ., 7ριμπ.), Μιλουτίνοφ 4, Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (1/7τριπ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ, Καμπάτσο 9 (2/2τριπ., 9ασ.), Χεζόνια 18 (4/7διπ., 2/6τριπ., 10ριμπ.), Αλοσέν, Ντεκ 5 (1/2διπ., 9ριμπ.), Πουαριέ, Ταβάρες 11 (5/5διπ.), Γιουλ 6, Εντιαγέ 5 (1), Μούσα 23 (2/4διπ., 5/7τριπ., 4/4βολ.).