Αταμάν: “Πρέπει να ξαναδώ αν ήταν φάουλ στον Λάρκιν”

2023-12-05T20:48:33+00:00 2023-12-05T20:51:19+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Dec/23 20:48

ataman

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για το πώς διαχειρίστηκε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι με την Εφές, για τα “χαζά λάθη” των παικτών του σε ακόμη ένα ματς αλλά και στο φάουλ που δόθηκε στον Σέιν Λάρκιν.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα χαμένα ριμπάουντ στην Πόλη και σε συνδυασμό μ’ ένα χαμένο σουτ τριών πόντων του Ντίνου Μήτογλου στο φινάλε που θα έστελνε το ματς στην παράταση, έφυγε με άδεια χέρια και ηττημένος (71-68) από την Εφές των πολλών προβλημάτων.

Ο Εργκίν Αταμάν στην επιστροφή του στο Σινάν Ερντέμ δεν έφυγε με το σημαντικό διπλό που ήθελε πολύ ενόψει και Ρεάλ σε δύο 24ωρα (7/12, 21:15) και τόνισε στη συνέντευξη Τύπου τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του αλλά και τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ.

Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ απόψε, αλλά ένας από τους λόγους φυσικά ήταν η καλή στρατηγική της Αναντολού Εφές. Χωρίς τους βασικούς παίκτες της έπαιξε διαφορετικά. Έβγαλαν τα συνηθισμένα επιθετικά συστήματά μας. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, κάναμε πολλά λάθη στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο είχαμε την ευκαιρία να ελέγξουμε το παιχνίδι, αλλά τους δώσαμε 19 επιθετικά ριμπάουντ.

Αυτό είναι ένα απίστευτο στατιστικό για επίπεδο Ευρωλίγκας. Είχαμε επίσης 16 λάθη. Μία ακόμη φορά, χάσαμε στο τελευταίο λεπτό κάνοντας χαζά λάθη. Πρέπει να ξαναδώ το φάουλ στον Λάρκιν για τις τρεις βολές, αν είναι πραγματικό. Όπως και να έχει, συγχαρητήρια στην Εφές γιατί με τους “εφεδρικούς” παίκτες της πήρε μια σημαντική νίκη“.