Παρτιζάν – Μονακό 89-85: Δεύτερο θρίλερ, δεύτερη παράταση, 2/2 για τους Σέρβους

2023-12-05T23:00:05+00:00 2023-12-05T23:30:15+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Dec/23 23:00

Σ’ ένα ακόμη ματς-θρίλερ, η Παρτιζάν κέρδισε και την Μονακό στο Βελιγράδι (89-85) κι έκανε το 2/2. Μεγάλο παιχνίδι από Κέβιν Πάντερ και Τζέιμς Νάναλι, οι οποίοι έβαλαν από 25 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Παρτιζάν μετά τη νίκη στις λεπτομέρειες επί του Παναθηναϊκού στην έδρα της, κέρδισε στην παράταση και την Μονακό (89-85) σ’ ένα ακόμη ματς-θρίλρ, ανεβαίνοντας έτσι στο 6-6 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Οι Μονεγάσκοι μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στο Πριγκιπάτο, ηττήθηκαν αυτή την φορά στις λεπτομέρειες και έπεσαν στο 7-5.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 25 πόντους (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 4 λάθη, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τζέιμς Νάναλι με 23 πόντους (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Όσο για τους ηττημένους, ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας πέτυχε 23 πόντους με 6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη, ενώ από 16 πόντους έβαλε ο Μάικ Τζέιμς (1/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές) με 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τον Τζέιμς Νάναλι και τον Κέβιν Πάντερ να σκοράρουν μαζεμένους πόντους για την ομάδα τους και να παίρνουν ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων. Κάπου εκεί όμως, ένα μικρό 6-0 σερί των Μονεγάσκων, ήταν αρκετό για να περάσει μπροστά η Μονακό και να πάει στα αποδυτήρια με δικό της +3 (32-35).

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Ο Μπρούνο Καμπόκλο ευστόχησε σε 1/2 βολές στα 58″ πριν το φινάλε, ο Έλι Οκόμπο έκανε λάθος στην αμέσως επόμενη φάση και ο Πάντερ αστόχησε εξίσου για την Παρτιζάν. Ο Μάικ Τζέιμς έχασε την μπάλα από την εξαιρετική άμυνα του Πι Τζέι Ντόζιερ, οι Σέρβοι έστειλαν τη διαφορά στο +4, όμως ο Αμερικανός σταρ της Μονακό δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Έβαλε μεγάλο σουτ στο πρόσωπο του Ντόζιερ στα 14″ και λίγο αργότερα χτύπησε ξανά με τεράστιο σουτ τριών πόντων μετά από χαρακτηριστική κίνηση με side step για να ισοφαρίσει σε 72-72. Ο Πάντερ αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε ένα ισχνό προβάδισμα με τέσσερις πόντους ξανά, όμως το κλέψιμο του Μπράουν και το επιθετικό φάουλ του Νάναλι έδωσαν τη δυνατότητα στον Λόιντ να σκοράρει για εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ντόζιερ απάντησε αμέσως και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά.

Οι Μονεγάσκοι έχασαν την ευκαιρία με τον Ντονάτας Μοτιεγιούνας ν’ αστοχεί από κοντά με χουκ, ενώ λίγο λίγο αργότερα χρεώθηκε και με αντιαθλητικό φάουλ, δίνοντας έτσι απλά τη νίκη στην Παρτιζάν.

Για την 13η αγωνιστική η Παρτιζάν θα υποδεχθεί στο Βελιγράδι την Αρμάνι (7/12, 21:30), ενώ η Μονακό θα παίξει με την Ζαλγκίρις στο Κάουνας (8/12, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-35, 51-52, 72-72, 89-85 (παρ.)

Παρτιζάν (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 3 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 2, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 25 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σμάιλαγκιτς 4, Νάναλι 23 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 2, Ντοζίερ 15 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Πονίτκα, Καμπόκλο 13 (6 ριμπάουντ)

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λόιντ 6 (0/3 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 4 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (7 ριμπάουντ), Ντιάλο 10 (1), Κορνελί, Γουόκερ 3 (1), Μοτιεγιούνας 23 (6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 λάθη), Ουατάρα, Χολ 4, Τζέιμς 16 (1/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)

Photo Credits: EuroLeague