Ολυμπιακός – Μπάγερν 77-69: Lucky 7 και βλέπει εξάδα!

2023-12-08T22:08:43+00:00 2023-12-08T22:17:31+00:00.

Μάνος Φυρογένης

08/Dec/23 22:08

Ο Ολυμπιακός έβαλε από νωρίς το… νερό στο αυλάκι κόντρα στη Μπάγερν των απουσιών (77-69) και ανέβηκε στο 7-6 της βαθμολογίας.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Την έκτη του συνεχόμενη νίκη κόντρα στη Μπάγερν που έπαιξε χωρίς τους Ιμπάκα, Μπολμάρο και Ομπστ και έβδομη συνεχόμενη στον Πειραιά σε ισάριθμα παιχνίδια με τους Βαυαρούς πέτυχε ο Ολυμπιακός (77-69) στο πλαίσιο της 13ης στροφής της Ευρωλίγκας. Ήταν στη 12άδα αλλά δεν έπαιξε ο Φιλίπ Πετρούσεφ.

Νίκη ομάδας για τους “ερυθρόλευκους” που είχαν 4 διψήφιους. Ανησυχία για τον τραυματισμό του Παπανικολάου,

Η εξέλιξη

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στην επίθεση και με πρόθεση να… ταΐσει τον Μουστάφα Φαλ ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός που όμως δεν φοβόταν να σουτάρει από μακριά όταν του το έδινε το σουτ η Μπάγερν και εκείνος με την πλευρά του να την “πληγώσει”. Τα 3/5 τρίποντα στο πεντάλεπτο και η καλή άμυνα πάνω στη μπάλα που ανάγκασαν τους Βαυαρούς να υποπέσουν σε 4 λάθη στο διάστημα αυτό διαμόρφωσαν γρήγορα γρήγορα το 13-2 και έκαναν… αφεντικά από πολύ νωρίς τους Πειραιώτες.

Η Μπάγερν έβαλε το πρώτο της καλάθι στο 6′ (είχε 2/2 βολές ο Έντουαρντς) και η απόσταση ολοένα και μάκραινε. Με περισσότερα εύστοχα τρίποντα (5/8) από δίποντα (4/9), ο Ολυμπιακός κυριάρχησε της Μπάγερ σε όλα τα σημεία στην 1η περίοδο.

Οι Βαυαροί πετούσαν… βότσαλα στη θάλασσα του Πειραιά (0/7 τριπ.) όμως τα έξι χαμένα ριμπάουντ δεν άρεσαν στο Μπαρτζώκα παρά το +19 (29-10).

Μία από τα ίδια και η συνέχεια μέχρι το 17′. Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε σκορ από μακριά με τα ίδια εξωφρενικά ποσοστά, όμως τα απλωμένα χέρια των παικτών του στην άμυνα έφεραν το 39-18. Δυο τρεις κακές επιθετικές επιλογές έφεραν ανισορροπία και στην άμυνα έδωσαν την δυνατότητα στη Μπάγερν να τρέξει ένα επιμέρους 0-7 και να μειώσει τη διαφορά πριν την ανάπαυλα στο 39-26 και το 41-29 με μεγάλο τρίποντο του Βίντμαν από το… Μόναχο.

Το ερυθρόλευκο καλάθι παρέμεινε “επτασφράγιστο” στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όμως ένα βαυαρικό 9-0, διαμόρφωσε το 48-39 και τη διαφορά κάτω από τους 10 μετά από αρκετή ώρα.

Η αρμάδα του Λάσο έβαλε ένταση, έφραξε το δρόμο προς το καλάθι και όπως ήταν λογικό είχε και εκείνη το καλό της διάστημα στον αγώνα.

Ο Μιλουτόνοφ έδειχνε να βρίσκει τα πατήματά του όμως τις συνεχείς αλλαγές στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Μπράνκοβιτς τις τιμώρησε. Δύο μεγάλα τρίποντα του Λαρεντζάκη διατηρούσαν τους Πειραιώτες σε απόσταση ασφαλείας, όμως ο τραυματισμός του Παπανικολάου “πάγωσε” το ΣΕΦ, βλέποντας τον αρχηγό να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ στο 33′.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό μέχρι το φινάλε με τους Βαυαρούς να ρίχνουν τη διαφορά στους έξι (75-69, 36” πριν το τέλος) με τρίποντο του Χάρις σε μια προσπάθεια να ροκανίσουν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

Ο Ολυμπιακός δίνει τρίτο σερί εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο τη Βαλένθια (15/12, 21:15), ενώ η Μπάγερν συνεχίζει μακριά από το γήπεδό της, αυτή τη φορά για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center (14/12, 21:45).

Που κρίθηκε

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και με τη διάθεση που έδειξε στην άμυνα, δεν γινόταν να τη χάσει.