Αταμάν: “Ο Κώστας Αντετοκούνμπο μας έδωσε αυτό που θέλαμε στην άμυνα”

2023-12-14T23:18:02+00:00 2023-12-14T23:57:24+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

14/Dec/23 23:18

ataman

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για την σημαντικότητα της νίκης επί της Βιλερμπάν, ενώ αναφέρθηκε και στην συνεισφορά του Κώστα Αντετοκούνμπο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε, επικράτησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 89-81 κι επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα (7-7).

Μεγάλο ματς από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος ήταν εξαιρετικός έχοντας 18 πόντους-12 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), ενώ εκεί ήταν όταν χρειάστηκε και ο Μάριους Γκριγκόνις (19 πόντους) πετυχαίνοντας μεγάλα τρίποντα (5/9).

Ο προπονητής του τριφυλλιού, Εργκίν Αταμάν μίλησε στην flash interview για τη σημαντικότητα αυτής της νίκης, ενώ αναφέρθηκε και στον Κώστα Αντετοκούνμπο και την εμφάνισή του στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Φυσικά και είναι μία μεγάλη νίκη η αποψινή. Η Βιλερμπάν είναι μία πολύ επικίνδυνη ομάδα. Δεν τα παρατάνε ποτέ. Έχουν παίκτες που μπορούν να σκοράρουν, όπως ο Καμπαρό και ο Ντε Κολό. Μπορεί να έχασε τέσσερα – πέντε, αλλά ο Τζανμάρκο Ποτσέκο είναι έμπειρος προπονητής και ιδιαίτερα επιτυχημένος σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Είδα πόσο άλλαξε το παιχνίδι τους, πόσο το βελτίωσε. Εμείς όμως χάσαμε 11 βολές.

Παίξαμε απίστευτα στην επίθεση, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα, όπως πρέπει, βρήκαμε τους πόντους που θέλαμε αλλά είχαμε αρκετές χαμένες βολές σε ένα τέτοιο κρίσιμο ματς.

Είναι εξαιρετική η συνεισφορά του Κώστα Αντετοκούνμπο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μας έδωσε αυτό που θέλαμε στην άμυνα για να προστατεύσουμε το ζωγραφιστό. Είναι μία σημαντική νίκη μετά από αυτές τις ήττες που είχαμε. Χάσαμε τρία ματς. Έχουμε εξαιρετική ομάδα και θα συνεχίσουμε όπως πρέπει“, δήλωσε χαρακτηριστικά.