Φενέρ – Μονακό 86-74: Με την αύρα του Σάρας επιστροφή στις νίκες

2023-12-15T20:45:46+00:00 2023-12-15T23:09:52+00:00.

15/Dec/23 20:45

Η Φενέρ επέστρεψε στις νίκες, με τον Γιασικεβίτσιους πια στον πάγκο της, κερδίζοντας τη Μονακό με 86-74, για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Νέα αρχή για την Φενερμπαχτσέ με νίκη.

Η τουρκική ομάδα κέρδισε τη Μονακό με 86-74, για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δυο σερί ήττες.

Ο Χέιζ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 23 πόντους, που έχασαν διψήφιες διαφορές μέσα στο ματς, όμως στο τέλος ήταν πιο εύστοχοι, για το 7-7.

Ο Ουίλμπεκιν έδωσε πολλές βοήθειες στην επίθεση με 13 πόντους-5 ασίστ, ενώ ο Καλάθης σε 26:56 λεπτά μέτρησε 7 πόντους-10 ριμπάουυντ-3 ασίστ.

Όλα αυτά στο πρώτο ματς του Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της Φενέρ, η οποία είχε έξι ήττες στα τελευταία επτά ματς της στην διοργάνωση.

Για τους Μονεγάσκους, που πλέον μετρούν οκτώ νίκες και έξι ήττες, ο Τζέιμς είχε 24 πόντους-5 ριμπάουντ και ο Οκόμπο πρόσθεσε 14 πόντους.

Για την 15η αγωνιστική, η Φενερμπαχτσέ υποδέχεται την Ζαλγκίρις (20/12), ενώ η Μονακό φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό (20/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Φενέρ ξεκίνησε καλά το ματς, αφού στην αρχή οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Το 15-10 από τον Χέιζ έγινε 17-16 από τον Χολ της Μονακό, όμως ο Ντόρσεϊ σκόραρε στο τέλος της πρώτης περιόδου για το +3 (24-21) των γηπεδούχων μετά από 10′ αγώνα.

Ο ρυθμός του ματς άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χέιζ να είναι μπροστάρης στην επίθεση των γηπεδούχων. Έτσι ήρθε και το +12 (42-30), πριν βγει μπροστά ο Τζέιμς για τους Μονεγάσκους, που έφτασαν στον πόντο (46-45) στο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να πατάει το γκάζι και από το 57-54 πήγαν πάλι σε διψήφιες διαφορές, με τον Χέιζ να συνεχίζει σε φοβερό ρυθμό. Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με την Φενέρ να είναι μπροστά με 68-57.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα, παρά την πίεση που έβαλε η Μονακό με Τζέιμς και Οκόμπο. Όμως ο Σανλί υπέγραψε το +12 (82-70) στο 38′, με τον χρόνο να κυλά υπέρ των Τούρκων. Ο Τζέιμς έκανε την ύστατη προσπάθεια, όμως το 86-74 έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε

Το 77-70 στο 37′ έγινε 82-70 στο -1:39′, με τον Σανλί να υπογράφει το +12 σε κρίσιμο σημείο.

Ο Χέιζ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους-6 ριμπάουντ και 7/17 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-45, 68-57, 86-74

Φενέρ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 6, Ουίλμπεκιν 13, Σανλί 9, Μαχμούτογλου, Χέιζ-Ντέιβις 23, Μπιμπέροβιτς, Πιερ 4, Γκούντουριτς 10, Ντόρσεϊ 2, Καλάθης 7, Μαντάρ 7, Σέστινα 5

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 14, Μπλοσομγκέιμ 6, Μπράουν 4, Ντιαλό 6, Κορνελί, Ζαϊτέ, Ουόκερ 6, Μοτιεγιούνας 8, Τάρπεϊ, Στραζέλ, Χολ 6, Τζέιμς 24