Ολυμπιακός – Βαλένθια 56-63: Το οδυνηρό δάγκωμα της νυχτερίδας

2023-12-15T22:05:19+00:00 2023-12-15T23:00:30+00:00.

Μάνος Φυρογένης

15/Dec/23 22:05

No Πίτερς no πάρτι στον Πειραιά με την “σκυλομαχία” κόντρα στη Βαλένθια να καταλήγει και πάλι σε ισπανικά χέρια. Οι κακές επιλογές στην επίθεση “πλήγωσαν” τους Πειραιώτες (56-63).

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Η σκληροτράχηλη Βαλένθια βρήκε και πάλι στον τρόπο να αποδράσει από το ΣΕΦ όπως και στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της. Σε ένα ματς που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και οι διαιτητές επέτρεψαν εν πολλοίς το σκληρό παιχνίδι στα όρια του φάουλ, οι Ισπανοί ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε.

Τα… έσπασαν από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι (26,3%), έχασαν βολές, δεν είχαν καθαρό μυαλό, αιχμαλωτίστηκαν στην άμυνα του Μουμπρού και έπεσαν στο 7-7.

Δείτε τα Στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Θετικό ξεκίνημα

Καμία από τις δύο ομάδες δεν έπιασε καλό ρυθμό στο πρώτο τρίλεπτο με την κυκλοφορία της μπάλας να μην είναι η καλύτερη δυνατή. Σταδιακά ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα έκανε τα γνωστά του… κοψίματα στο καλάθι και έβγαλε κάποια αμαρκάριστα σουτ.

Ουόκαπ και Κάνααν (σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό) βρήκαν το στόχο και άνοιξαν την άμυνα των “νυχτερίδων” (12-5, 6′). Δύο εκπληκτικές πάσες του Φαλ σε Παπανικολάου και Σίκμα δεν μετατράπηκαν σε πόντους, ωστόσο ήταν εμφανές πως οι Πειραιώτες λειτουργούσαν ορθώς.

Κάπου κόλλησαν όμως και δύο συνεχόμενα λάθη στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στους “tarjonas” να ψαλιδίσουν την απόσταση (12-11). Στο τρίποντου του Παπανικολάου είχε απάντηση ο ζωηρός Γιόβιτς και η πρώτη περίοδος έκλεισε υπέρ του Ολυμπιακού αλλά με τη χαμηλότερη δυνατή διαφορά (15-14). Τα ασυνήθιστα 8 λάθη των “ερυθρολεύκων” σε 13 μόλις λεπτά ήταν αυτά που δεν τους επέτρεπαν να απομακρυνθούν αλλά και έδιναν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να τρέξουν όπου μπορούσαν.

Άλλαξε η ρότα

Ολυμπιακός και Βαλένθια άλλωστε είναι δύο από τις τρεις καλύτερες άμυνες της λίγκας και δεν άφηναν τίποτα εύκολο στον αντίπαλο. Το επιμέρους 11-3 των Ισπανών (από 12-5 σε 15-16 στο 12′) διακόπηκε προσωρινά από τον Σακίλ ΜακΚίσικ και τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”.

Τα spot up σουτ όμως του Ντέιβις από τα 5μιση, έξι μέτρα όμως δημιουργούσαν προβλήματα. Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιρναν βεβιασμένες προσπάθειες στην επίθεση, οι πάσες στο high post δεν του έβγαιναν με τον εκάστοτε ψηλό της Βαλένθια να προσπαθεί να βγει μπροστά και να κόψει πριν η μπάλα καταλήξει στον Μιλουτίνοφ.

Ο έμπειρος Στέφαν Γιόβιτς είχε κάνει μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό (8 πόντοι, 2 ριμπ., μία ασίστ σε κάτι λιγότερο από 8 λεπτά). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν βιαστικοί, δεν είχαν υπομονή, τους έλειπε το καθαρό μυαλό και πριν καλά καλά το καταλάβουν, βρέθηκαν να κυνηγούν διψήφια διαφορά (25-35).

Ο Ολυμπιακός δυσκόλευε τη ζωή των “νυχτερίδων” στην άμυνά του, όμως το πρόβλημα εντοπιζόταν στην επίθεση. Σε 4μιση λεπτά στο δεύτερο μέρος, η συγκομιδή ήταν πενιχρή παρά τα επιθετικά ριμπάουντ του Φαλ με τις επιλογές βέβαια να είναι πιο ορθολογικές. Η εικόνα ωστόσο στο φωτεινό πίνακα δεν βελτιωνόταν (31-43).

Ο Ολυμπιακός έμεινε για 18′ σχεδόν χωρίς μακρινό σουτ, με το… ρόδι να σπάει από τον Ουόκαπ στο 27′, ο οποίος έκλεψε και τη μπάλα στην αμέσως επόμενη φάση και στο ανοιχτό γήπεδο μείωσε στους επτά (36-43) μετά από ώρα αναγκάζοντας τον Μουμπρού να καλέσει τάιμ άουτ.

Το “άγονο” τρίλεπτο της Βαλένθια σταμάτησε μετά από παρέμβαση του Γιόβιτς (36-45) και στο παρκέ του ΣΕΦ έπεφταν κορμιά. Οι παθογένειες δεν ξεπεράστηκαν και ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία κρίσιμη περίοδο υπολειπόμενος 9 πόντους (38-47).

Με το κοντό σχήμα και χωρίς καθαρό “4άρι” οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να γυρίσουν το παιχνίδι έχοντας καλύτερη πίεση στη μπάλα όμως το ποσοστό στους στα τρίποντα δεν βοηθούσε (5/23, 31′).

Στην άμυνα πετούσε… φωτιές αναγκάζοντας τη Βαλένθια να υποπέσει σε λάθη ή να της μείνει η μπάλα στα χέρια. Το μεγάλο σουτ που θα τον ξεκολλούσε όμως δεν ερχόταν όσο κι αν το έψαχνε ποικιλοτρόπως. Χέρμανσον και Τζόουνς στον αντίποδα, παρότι είδαν να υψώνονται χέρια μπροστά τους, βρήκαν στο στόχο από τα πέντε μέτρα για να ανέβει και πάλι η διαφορά σε διψήφια τιμή.

Οι Πειραιώτες δεν το παράτησαν το ματς, βρήκαν επιτέλους κάποια τρίποντα αλλά ήταν αργά. Με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 50-55, ο Κάνααν έβαλε το καλάθι όμως χρεώθηκε επιθετικό φάουλ πάνω στον Κλαβέρ. Ο έμπειρος Ισπανός έβαλε μεγάλο σουτ-μαχαιριά στην επόμενη επίθεση, ο Παπανικολάου απάντησε, αλλά ο Τζόουνς είχε και πάλι τη λύση (53-60, 1:02 για το τέλος). Σε μια απέλπιδα προσπάθεια επιστροφής, ο αρχηγός ευστόχησε ξανά (56-60 στα 12”) όμως τα πάντα είχαν τελειώσει.

Που κρίθηκε

Με το σκορ στο 50-55, το επιθετικό φάουλ του Κάνααν και το μεγάλο σουτ του Κλαβέρ στην επόμενη επίθεση ψαλίδισαν τις πιθανότητες. Απίστευτη προσήλωση των Ισπανών στην άμυνα. Κομβικοί οι ψηλοί των “νυχτερίδων” που έσπρωξαν αρκετά.

Ο Στέφαν Γιόβιτς βοήθησε την αρμάδα του Μουμπρού να ξεκολλήσει στο πρώτο ημίχρονο. Κομβικοί οι ψηλοί των “νυχτερίδων” που έσπρωξαν αρκετά.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 26-35, 38-47, 56-63

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (2/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος, Κάναν 8 (2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (1/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπραζντέικις 4, Πετρούσεβ, Μιλουτίνοβ 6 (2/4 δίποντα, 2/4 βολές), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές)

Βαλένθια (Μουμπρού): Κλαβέρ 5 (1), Πουέρτο 5 (1), Ρίβερς 4 (2/7 σουτ), Πραντίγια, Τζόουνς 12 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ίνγκλις 10 (2), Γιόβιτς 12 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουρέ 2, Χέρμανσον 4, Ρόμπερτσον 3 (0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντέιβις 6 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη)