Κέντριν Ναν: “Ξύπνησε” με εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και “γύρισε” το ματς στο Μονακό!

2023-12-20T21:36:07+00:00 2023-12-20T22:05:50+00:00.

gadamopoulos

20/Dec/23 21:36

Nunn_Monaco-PAO
during the Turkish Airlines Euroleague match between AS Monaco and Panathinaikos at Salle Gaston Medecin on December 20, 2023 in Monaco, Monaco. (Photo by Pascal Della Zuana /Icon Sport)

Ο νέος σταρ του Παναθηναϊκού είχε μόλις έναν πόντο ως το 30΄ του αγώνα στο Μονακό, όμως σκόραρε 13π. στην τελευταία περίοδο και έδωσε στην ομάδα του τη δυνατότητα να ολοκληρώσει το comeback της.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Μάριους Γκριγκόνις τού… «έκλεψε» τον χαρακτηρισμό του «ήρωα» στο φινάλε του «θρίλερ» στο Μονακό, όμως ο Κέντρικ Ναν είχε φροντίσει να δώσει τον Λιθουανό συμπαίκτη του την ευκαιρία για το τρίποντο που χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη στο Πριγκιπάτο!

Ο Αμερικανός νέος σταρ του «τριφυλλιού», αν και είχε μόλις έναν πόντο ως το τέλος της τρίτης περιόδου, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο comeback των «πράσινων». Ο πρώην γκαρντ των Χιτ και Λέικερς σκόραρε 13π. στο τέταρτο δεκάλεπτο, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό σε θέση να διεκδικήσει τη νίκη και πήρε όλες τις ευθύνες, εκτός από το τελευταίο σουτ.

Ο Ναν ολοκλήρωσε το ματς με 14π., 4/10διπ., 1/2τριπ, 3/3βολ. τέσσερις ασίστ και ένα κλέψιμο, σε μία ακόμη σπουδαία βραδιά του με τα πράσινα. Αν και είχε 0/6 σουτ ως το 30΄, ο πρώην NBAer βγήκε μπροστά και με τη δική του ώθηση ο Παναθηναϊκός «γύρισε» από το -12 (75-63)  του 33΄ και τον έφερε στο -1 (82-81) σε σχεδόν τέσσερα λεπτά!

Μονακό – Παναθηναϊκός 90-91: Ο Γκριγκόνις της ΕΚΛΕΙΣΕ το σπίτι!