Τεόντοσιτς: Βραδιά μαγείας κόντρα στην άμοιρη Μακάμπι

2023-12-21T22:40:59+00:00 2023-12-21T22:59:55+00:00.

21/Dec/23 22:40

Ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε πράγματα και θαύματα απέναντι στην Μακάμπι και παραλίγο να σπάσει όλα τα ρεκόρ του!

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματσάρα έκανε ο Μίλος Τεόντοσιτς!

Ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενήθηκε από την Μακάμπι στην “Αλεξάντερ Νίκολιτς Αρίνα” και οι Σέρβοι υπερασπίστηκαν το… σπίτι τους (ως η φιλοξενούμενη ομάδα) όπως θα έπρεπε.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε τρομερό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κέρδισε τους Ισραηλινούς με 98-92 κι ο Μίλος Τεόντοσιτς πραγματοποίησε μία εμφάνιση που ίσως θα την θυμάται για καιρό.

Ο Τεόντοσιτς έκλεισε τον αγώνα έχοντας 27 πόντους με 12 σουτ (2/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5/5 βολές), μοίρασε 14 ασίστ (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του), ενώ είχε και 40 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης το οποίο επίσης κόντεψε να… σπάσει (43 PIR).

Ναι καλά διαβάσατε! Κι όλα αυτά, σε 28 λεπτά απέναντι σε μία Μακάμπι που επέστρεψε στο τελευταίο τρίλεπτο για να διεκδικήσει το ματς.

Μάλιστα, λίγες εβδομάδες πριν από τα 37α γενέθλιά του, μετράει κατά μέσο όρο στην Ευρωλίγκα 11.9 πόντους, 5.9 ασίστ, 2.4 ριμπάουντ και 0.9 κλεψίματα σε 22:17 λεπτά που αγωνίζεται, ενώ έχει και 13.8 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Καθόλου άσχημα για έναν γερόλυκο της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης.