Μακάμπι – Μονακό 93-83: Την έβαλε από κάτω, πριν από το ταξίδι των Μονεγάσκων στο ΣΕΦ!

2024-01-02T22:00:31+00:00 2024-01-03T14:51:14+00:00.

gadamopoulos

02/Jan/24 22:00

Maccabi-Monaco_Nebo-James

Η Μακάμπι επικράτησε της Μονακό με season-high Κόλσον (27π.) και την προσπέρασε στη βαθμολογία, φτάνοντας σε ρεκόρ 11-7, παρά τους 27π. του Τζέιμς. Τέταρτη νίκη σε πέντε ματς για τους Ισραηλινούς, στο 10-8 η Μονακό πριν από την επίσκεψη στο Φάληρο.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Νέα «γεμάτη» εμφάνιση της Μακάμπι στην «άδεια», τυπική έδρα της στην «Αλεκσάνταρ Νίκολιτς» στο Βελιγράδι. Η ομάδα του Τελ Αβίβ νίκησε και τη Μονακό το βράδυ της Τρίτης (2/1) με 93-83 και έκανε ένα ακόμη βήμα προς τα playoffs, στην αυλαία του δεύτερου γύρου της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, άντεξαν στην αντεπίθεση της Μονακό στο δεύτερο μέρος και έφτασαν σε ρεκόρ 11-7, ξεπερνώντας στη βαθμολογία τη γαλλική ομάδα, η οποία «έπεσε» στο 10-8… Η Μακάμπι δεν κάλυψε μεν το -28 της ήττας στο Πριγκιπάτο, όμως για την ώρα έβαλε από κάτω την αντίπαλό της, με τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της!

Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, είναι πια στο 5-5 εκτός έδρας, δύο μέρες πριν από την επίσκεψή τους στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό. Το νέο μεγάλο παιχνίδι του Μάικ Τζέιμς, που είχε 21 από τους 27π. του στο δεύτερο ημίχρονο – σε 9ο σερί ματς με 16+π. στη σεζόν(!) – δεν έφτασε στην ομάδα του κόουτς Σάσα Ομπράντοβιτς, για την οποία και ο Ντιαλό είχε 20 πόντους…

Η Μακάμπι, εκτός του εκπληκτικού Μπόνζι Κόλσον, που σκόραρε season-high με 27π. και 11/13 σουτ, είχε περισσότερες λύσεις, χάρη στη βοήθεια των Μπράουν, Μπόλντουιν (από 12π.), αλλά και τη συνεισφορά των Σόρκιν, Μένκο (από 9π.), Νίμπο (8π.) και Μπλατ (7π., 5ασ.).

Για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μακάμπι φιλοξενείται από τη Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, στις 4/1, ενώ η Μονακό παίζει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό την ίδια μέρα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Στον ρυθμό του Μπλατ

Η Μονακό φάνηκε να θέλει να επιβάλει τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 6-2 στο 3΄. Η τυπικά γηπεδούχος Μακάμπι, όμως, απάντησε άμεσα και όχι μόνο προσπέρασε με 8-6, αλλά με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 18-2 ξέφυγε με 20-8 στο 8΄, χάρη σε 5π. του Ταμίρ Μπλατ! Παρά το μόλις 1/7τριπ. στο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί είχαν προβάδισμα 22-12 στο 10΄, αφού και οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6 από τα 7,25μ..

Η ώρα του Κόλσον

Η ομάδα του κόουτς Κάτας συνέχισε με το ίδιο τέμπο, με καλή άμυνα στον Μάικ Τζέιμς και έφτασε στο +14 (26-12) στο 12΄. Μπορεί ο Κέμπα Ουόκερ να είχε 9π. ως την ανάπαυλα για τη Μονακό, όμως η δεύτερη περίοδος άνηκε στον Κόλσον, καθώς σε αυτό το διάστημα σκόραρε τους 14 από τους 16π. του για τη Μακάμπι, η οποία ξέφυγε και με 46-28 στο 18΄. Τα επτά λάθη των Γάλλων δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν περισσότερο από το 46-35, πριν από το 49-35 του ημιχρόνου.

Αντίδραση Μονακό

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε 6π., ο Ντιαλό έδωσε λύσεις και η Μονακό πλησίασε στο 56-52 του 27΄, με τρίποντο του Κορνελί. Η Μακάμπι, πάντως, με απρόσμενο πρωταγωνιστή και 9π. του Μένκο, κατάφερε να κρατήσει διψήφια διαφορά στο 30΄ (64-54), πριν οι φιλοξενούμενοι φτάσουν στο -5 (71-66) του 34΄ και μείνουν στο ματς ως το 38΄ που η Μακάμπι ξέφυγε πάλι με 89-73!

Πού κρίθηκε: Στα καλά ποσοστά της Μακάμπι, η οποία είχε 24/42διπ. (57%) και 11/24τριπ. (45,8%), αλλά και στην «εξίσωση» 19 ασίστ και 12 λαθών.

Παίκτης-κλειδί: Το season-high του Μπόνζι Κόλσον – ξεπερνώντας τους 21π. που είχε την 4η αγωνιστική κόντρα στον Παναθηναϊκό –, με 27π., 9/10διπ., 2/3τριπ., 3/4βολ. και 5ριμπ. ήταν καθοριστικό για την ομάδα του Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 49-35, 64-54, 93-83.

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ, Ουέμπ 6 (1/6τριπ.), Μπράουν 12 (2/3τριπ., 5ασ.), Μπόλντουιν 12 (2/4τριπ., 6ασ.), Μένκο 9 (3/3τριπ.), Σόρκιν 9 (4/8διπ., 9ριμπ.), Ριβέρο 3, Κοέν, Νίμπο 8, Μπλατ 7 (1/3τριπ., 5ριμπ., 5ασ.), Κόλσον 27 (9/10διπ., 2/3τριπ., 5ριμπ.).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11, Μπλόσομγκέιμ, Μπράουν 6, Ντιαλό 20 (6/10διπ., 1/6τριπ., 4ασ.), Κορνελί 3 (1), Τζαϊτέ 3, Ουόκερ 9 (1/3τριπ., 6ριμπ.), Μοτεγιούνας 2, Ουαταρά, Χολ 2, Τζέιμς 27 (2/3διπ., 6/10τριπ., 5/8βολ., 5ριμπ., 7ασ.).