Μακάμπι: Μεγάλο διπλό στο Κάουνας, με επιβλητικό Νίμπο

2023-12-28T21:00:51+00:00 2023-12-28T23:20:48+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Dec/23 21:00

Η Μακάμπι έφυγε μ’ ένα σημαντικό διπλό από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 78-70 χάρις σ’ ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε μέσα στο Κάουνας της Ζαλγκίρις (78-70) κι ανέβηκε στο 10-7 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας, λίγο πριν τη νέα χρονιά.

Οι Λιθουανοί έπεσαν στο 5-12 και έφτασαν τις έξι συνεχόμενες ήττες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζος Νίμπο με 22 πόντους σε 25:17 8/11 δίποντα, 6/6 βολές, με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη, ενώ ο Ταμίρ Μπλατ έβαε 14 έχοντας 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Στους 11 σταμάτησαν οι Κόλσον, Μπράουν και Σόρκιν.

Όσο για τους ηττημένους, ο Έβανς έβαλε 18 πόντους (0/6 τρίποντα, 6/11 δίποντα), με 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Στους 14 σταμάτησε π Σάμνερ με 3/5 τρίποντα.

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 6-0 σερί και να παίρνουν ένα προβάδισμα με πέντε πόντους. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί δεν έχασαν το προβάδισμα αυτό, όμως στο δεύτερο με καλάθια του Νίμπο και του Κόλσον, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα, για να το ξαναχάσουν μετά από 3/4 τρίποντα του Έντμοντ Σάμνερ. Ο Λορέντζο Μπράουν πάντως με συνεχόμενα καλάθια και σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, μείωσε στον πόντο.

Στο δεύτερο μέρος, η Μακάμπι δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο σκορ και με ένα κρεσέντο έξω από την περίμετρο και 29-13 επιμέρους, δεν έχασε ποτέ ξανά το πάνω χέρι κι έφυγε μ’ ένα σημαντικό διπλό από τη Ζαλγκίριο Αρίνα.

Πού κρίθηκε

Στο επιμέρους 29-16 της τρίτης περιόδου και τα πέντε σουτ τριών πόντων της Μακάμπι, που τους έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ο Τζος Νίμπο ο οποίος ήταν οδοστρωτήρας, έχοντας 22 πόντους σε 25:17 8/11 δίποντα, 6/6 βολές, με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, από τη νέα πλέον χρονιά, η Ζαλγκίρις θα υποδεχθεί στο Κάουνας την Άλμπα Βερολίνου (2/1 στις 20:00), ενώ η Μακάμπι θα παίξει με τη Μονακό στο Βελιγράδι (2/1 στις 21:05).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-32, 51-61, 70-78

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 18 (6/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λεκάβιτσους 2, Χέιζ 2, Γκιεντράιτις 7 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιρούτις 8 (4/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χόλινς 2, Σάμνερ 14 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ντιμσά (0/5 σουτ), Λαβρινόβιτσους, Μάνεκ 3 (1), Ουλάνοβας 8 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ (0/3 σουτ), Γουέμπ 1, Μπράουν 11 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μένκο 4, Σόρκιν 11 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Ριβέρο 4 (5 ριμπάουντ), Κοέν, Νίμπο 22 (8/11 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλατ 14 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κόλσον 11 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Photo Credits: EuroLeague