Άλεκ Πίτερς: Άλλαξε χρονιά, αλλά όχι… συνήθειες!

2024-01-02T22:23:10+00:00 2024-01-02T23:32:59+00:00.

02/Jan/24 22:23

peters

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν ΞΑΝΑ εκεί για τον Ολυμπιακό, στη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε, όμως κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 79-74, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε… κέφια για μία ακόμα φορά τη φετινή χρονιά τον Άλεκ Πίτερς, που ήταν και πρώτος σκόρερ τους.

Ο Αμερικανός φόργουορντ μέτρησε 16 πόντους (2/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 23 PIR σε 30:03 λεπτά.

Καμία έκπληξη, αν σκεφτούμε ότι 28χρονος είναι πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ έχει και το μεγαλύτερο ranking.

Αυτή ήταν η όγδοη φορά τη τρέχουσα σεζόν με 16+ πόντους σε ένα ματς, με τον Πίτερς να σουτάρει με 52,85% στο τρίποντο!

Μάλιστα, αιφνιδίασε και πολλούς με το εντυπωσιακό follow κάρφωμα που έκανε την τέταρτη περίοδο για το 65-53 στο 31′.

”Είναι τρομερή αυτή η νέα οπτική του να γίνεσαι γονιός, είναι το μόνο που σκέφτομαι τώρα, να γυρίσω σπίτι και να πάρω την κορούλα μου μία αγκαλιά. Έχουμε πολλά ματς μπροστά μας και πολλές ευκαιρίες για να ανέβουμε και να πάρουμε περισσότερες νίκες σε σχέση με τον πρώτο γύρο. Απόψε βγήκαν μπροστά οι ψηλοί, αλλά έχουμε παίκτες που μπορούν να βγουν μπροστά σε οποιοδήποτε ματς και αυτό πρέπει να γίνει. Έχουμε ματς μπροστά μας και αυτό πρέπει να δούμε τώρα”

Ο αλάνθαστος Φαλ έκανε (πάλι) τα πάντα στη νίκη του Ολυμπιακού επί της Αρμάνι!

Λαρεντζάκης: “Είμαι έτοιμος, έχω κερδίσει το να είμαι μέρος του ροτέισον”

Ουίλιαμς-Γκος: “Αν είμαστε υγιείς μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα”

Μπαρτζώκας: “Η πίεση που έχουμε πάνω μας είναι μεγάλη, υπάρχει πολύ ταλέντο στην ομάδα”