Αταμάν: “Στον τελικό του Final Four θα βάλουμε εμείς το σουτ και θα πάρουμε τον τίτλο”

2024-01-03T22:40:04+00:00 2024-01-03T23:24:59+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Jan/24 22:40

ataman

Ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε πολλά να πει μετά τη μεγάλη νίκη της Μπασκόνια στο τέλος, τονίζοντας πως τα αρκετά χαμένα σουτ του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά έπαιξαν ρόλο σε αυτή την ήττα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… αριστερό τη νέα χρονιά, αφού κατάφερε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι στην Βιτόρια, με την Μπασκόνια (75-73) να βάζει μεγάλα σουτ και τον ΜακΙντάιρ να πετυχαίνει το νικητήριο, στα 0.6″ πριν το φινάλε του ματς.

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε στην flash interview για την ήττα και όπως ήρθε αυτή τονίζοντας πώς οι παίκτες της Μπασκόνια έβαλαν απίθανα σουτ και δικαίως πήραν τη νίκη αυτή.

Έτσι είναι το μπάσκετ. Κάποιες φορές κερδίζεις κι άλλες χάνεις. Απόψε δεν ήμασταν τυχεροί. Στα τελευταία λεπτά χάσαμε τα πάντα, ότι σουτ πήραμε. Αυτοί έβαλαν απίθανα σουτ. Αυτό είναι το μπάσκετ. Συγχαρητήρια στην Μπασκόνια για τη νίκη αυτή”.

Ο Τούρκος τεχνικός μίλησε στη συνέντευξη Τύπου λίγο αργότερα τονίζοντας:Μετά την πρώτη περίοδο ελέγξαμε το παιχνίδι και παίξαμε πολύ καλή άμυνα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο στην επίθεση κυκλοφορήσαμε πολύ καλά την μπάλα, αλλά χάσαμε κάποια ελεύθερα σουτ. Μετά έπαιξαν πιο επιθετική άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια άλλαξε την πεντάδα της και ξεκίνησε να παίζει δίχως φόργουορντ, χωρίς τον Μαρίνκοβιτς και έκανε αλλαγές στην άμυνα. Στην επίθεση βρήκε κάποια πολύ δύσκολα σουτ-θαύματα, σαν αυτά του Ντίεζ και του Μονέκε, που τους έβαλαν πάλι στο παιχνίδι. Και στο τέλος έβαλαν το καλάθι που τους έδωσε τη νίκη”.

Για τις διαφορές που έχασε ο Παναθηναϊκός:Αυτό είναι το μπάσκετ. Κάποιες φορές μπορεί να γυρίσεις από 20 πόντους, όπως έγινε στο Μονακό, και κάποιες να είσαι πάνω και με κάποια σουτ να χάσεις το παιχνίδι. Κάναμε λάθη και είχαμε την ευκαιρία, όπως στο αντιαθλητικό του Σλούκα και έτσι χάσαμε το παιχνίδι“.

Τέλος, για το εάν θα άλλαζε κάτι στην τελευταία φάση δήλωσε: “Κάτι θα αλλάξουμε στο Final Four και στον τελικό θα το βάλουμε εμείς και θα πάρουμε τον τίτλο“.

Ιβάνοβιτς: “Βρήκαμε παίκτες που το ήθελαν περισσότερο”

Ο προπονητής της Μπασκόνια, Ντούσκο Ιβάνοβιτς μίλησε για την μεγάλη νίκη της ομάδας του και στάθηκε στην θέληση των παικτών του που ήταν το κλειδί για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί και το πρόβλημα ήταν τακτικό. Έπρεπε να βρούμε καλύτερες λύσεις και να παίξουμε με περισσότερη αυτοπεποίθηση. Βρήκαμε παίκτες που το ήθελαν περισσότερο και το πίστευαν και πήραμε τη νίκη. Αυτό ήταν το κλειδί“.

Δείτε αναλυτικά τι είπε στη συνέντευξη Τύπου ο Εργκίν Αταμάν

Μίλερ-ΜακΙντάιρ: Εκτέλεσε και τον Παναθηναϊκό (75-73), χαρίζοντας τη νίκη στη Μπασκόνια από το -17!