Γκραντ: “Είναι δύσκολο αλλά πρέπει να συνεχίσουμε”

2024-01-03T22:59:53+00:00 2024-01-03T22:59:53+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Jan/24 22:59

Grant-Jerian-Panathinaikos

Ο Τζέρια Γκραντ μίλησε για το ματς που έχασε στο τέλος ο Παναθηναϊκό από την Μπασκόνια χάρις σε καλάθι του ΜακΙντάιρ, ενώ αναφέρθηκε και στο τι θα άλλαζε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τα χεράκια του και έβγαλε τα… ματάκια του στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα”, αφού έχασε ουσιαστικά ένα δικό του παιχνίδι, με τους Μονέκε και ΜακΙντάιρ να κάνουν πράγματα και θαύματα.

Ο τελευταίος δε έγραψε το τελικό 75-73 με μεγάλο σουτ στα 0.6″ πριν το φινάλε, όπως ακριβώς είχε κάνει και με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Ο Τζέριαν Γκραντ πραγματοποίησε ένα μεστό παιχνίδι πετυχαίνοντας 9 πόντους με 3/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού μίλησε στην κάμερα της Nova για τον τρόπο με τον οποίο χάθηκε ένα τέτοιο ματς, το σουτ που έκρινε το παιχνίδι αλλά και το επόμενο κόντρα στη Βαλένθια.

Είναι δύσκολο, πριν λίγα παιχνίδια ήμασταν εμείς σε αυτή την πλευρά με καλάθι στην εκπνοή. Είναι δύσκολο, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε. Δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω. Έχουμε παιχνίδι τώρα σε λίγες ώρες κόντρα στη Βαλένθια. Πρέπει να συνεχίσουμε και να είμαστε στο ίδιο επίπεδο και στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Αν μπορούσαμε να παίξουμε ξανά το τελευταίο λεπτό θα το παίζαμε με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, θα προσπαθούσαμε να τους το κάνουμε ακόμη πιο δύσκολο στην επίθεση. Ο ΜακΙντάιρ ήταν αυτός που πήρε κι έβαλε το τελευταίο σουτ, άρα αυτός ήταν που έκρινε και το παιχνίδι. Αυτό καθόρισε το αποτέλεσμα απόψε”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Γκραντ.

Αταμάν: “Η Μπασκόνια έβαλε απίθανα σουτ, εμείς στο τέλος χάσαμε τα πάντα”

Μίλερ-ΜακΙντάιρ: Εκτέλεσε και τον Παναθηναϊκό (75-73), χαρίζοντας τη νίκη στη Μπασκόνια από το -17!