Κέντρικ Ναν: Season-high μεν, αλλά και κουρασμένος στο τελευταίο τρίλεπτο…

2024-01-03T23:11:30+00:00 2024-01-03T23:42:39+00:00.

03/Jan/24 23:11

nunn

Ο Αμερικανός σταρ του Παναθηναϊκού καθοδήγησε την ομάδα του στη Βιτόρια ως το 37΄, αλλά στο φινάλε, παρά το ρεκόρ των 25π. του, έχασε το καθαρό μυαλό και το χέρι του και οι “πράσινοι” ηττήθηκαν από τη Μπασκόνια.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Από το πρώτο λεπτό το βράδυ της Τετάρτης (3/1) στη Βιτόρια έδειξε την αυτοπεποίθησή του. Ο Κέντρικ Ναν σκόραρε 7π. στην πρώτη περίοδο και με τους 13π. ως το ημίχρονο ήταν από τους βασικούς λόγους για το προβάδισμα του Παναθηναϊκού.

Ο Αμερικανός σταρ των «πράσινων» είχε τη μπάλα στα χέρια, είχε και τις αποφάσεις και ως το 37΄ πήρε όλα εκείνα τα σουτ που ήθελε και είχαν κρατήσει μπροστά στο σκορ το «τριφύλλι». Ο άλλοτε γκαρντ των Χιτ και Λέικερς πήρε τα ηνία και στην τέταρτη περίοδο, όταν πια η Μπασκόνια «επέστρεψε» για τα καλά από το -17, αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν

Ο Ναν έφτασε τους 25π. στο 3:24 για τη λήξη, όταν με το τρίτο τρίποντο του στη βραδιά (σε επτά προσπάθειες) «έγραψε» το 69-65 για τους φιλοξενούμενους! Μονάχα που στο τελευταίο τρίλεπτο έδειξε κουρασμένος, έχασε το καθαρό μυαλό του και είχε 0/3τριπ., ενώ δέχθηκε και μία τάπα…

Αστόχησε από τα 6,75μ. στο 2:46 για το τέλος, στο 1:31, δεν πέτυχε δίποντο και στο 1:05 δέχθηκε μπλοκ. Στα 29΄΄ για το φινάλε έκανε ένα κρίσιμο κλέψιμο, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο σε δύο ακόμη τρίποντα, στα 36΄΄ και στα 20΄΄… Ο Ναν ολοκλήρωσε το ματς με την κορυφαία επίδοσή του στην Ευρωλίγκα (είχε 24π. κόντρα στη Ρεάλ) και είχε 25π. με 8/15διπ., 3/10τριπ., 6ριμπ. και τρεις τελικές πάσες.