Παναθηναϊκός – Εφές: ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ με 9 τρίποντα και +16 στο ημίχρονο!

2024-01-09T21:01:59+00:00 2024-01-09T21:07:15+00:00.

09/Jan/24 21:01

EUROLEAGUE 2023 - 2024 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ. (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός ήταν σχεδόν άψογος στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Εφές, όπως δείχνει το 51-35, αλλά και τα 9/13 τρίποντα!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Με τον καλύτερο και πιο εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το ματς της 20ής αγωνιστικής κόντρα στην Εφές ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινοι βρέθηκαν πίσω με 0-5 στο πρώτο λεπτό και έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω, με τις διαφορές να… ξεφεύγουν.

Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπροστά με 51-35, ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου ήταν στο 38-16.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι βρίσκονται σε πολύ καλή -και εύστοχη- βραδιά από τα 6,75μ., έχοντας 5/6 τρίποντα.

Ο Μάριους Γκριγκόνις έδειξε τον δρόμο με 4/4 τρίποντα και συνολικά 15 πόντους, ενώ ο Κέντρικ Ναν είχε 10 πόντους.

Στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός είχε 9/13 τρίποντα (69,2%), την ώρα που κατά μέσο όρο ευστοχεί σε 8,8 ανά ματς!

Ξεπέρασε, δηλαδή, τον μέσο όρο του σε 20 αγωνιστικά λεπτά και δείχνει έτοιμος για ακόμα μεγαλύτερες επιδόσεις.

Μάλιστα, το ”τριφύλλι” είχε ίδιο αριθμό εύστοχων διπόντων και τριπόντων, με το ποσοστό από μακριά να είναι καλύτερο.

Στο 20ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός είχε 9/16 τρίποντα, 9/13 τρίποντα, 6/9 βολές, 14 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη.

Όσο για την Αναντολού Εφές, είχε 10/20 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 0/2 βολές, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη.