Αταμάν: “Ο Λάρκιν είναι η καρδιά της Εφές και τον σταματήσαμε”

2024-01-09T22:19:24+00:00 2024-01-09T23:21:40+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

09/Jan/24 22:19

ataman

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στην Εφές, ενώ αναφέρθηκε και στην στρατηγική που είχαν απόψε οι “πράσινοι” έτσι ώστε να σταματήσουν τους περιφερειακούς κινδύνους της τουρκικής ομάδας. Όσα είπε από την πλευρά του ο Ερντέμ Τσαν.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πήγε να χάσει ένα δικό του ματς, όμως χαμογέλασε στο τέλος, καθώς επιβλήθηκε της Εφές με 83-76 στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε έτσι στο 12-8 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας και παραμένει στην τετράδα.

Ο τεχνικός του τριφυλλιού, Εργκίν Αταμάν, μίλησε στην flash interview για τον τρόπο αντιμετώπισης των περιφερειακών παικτών της Εφές, ενώ αναφέρθηκε και στην Σέιν Λάρκιν τονίζοντας πως είναι η καρδιά των Τούρκων.

Ξεκινήσαμε εξαιρετικά το παιχνίδι. Παίξαμε τρομερή άμυνα απέναντι σε μία τέτοια ομάδα και ειδικά κόντρα στον Λάρκιν που είναι η καρδιά αυτής της ομάδας. Καταφέραμε να τον σταματήσουμε. Βρήκαν πολλά σουτ με τον Πλάις, στον οποίο ρισκάραμε κάποια σουτ. Η στρατηγική μας ήταν να σταματήσουμε τους περιφερειακούς τους, όπως ο Λάρκιν, ο Μπομπουά. Βρήκαν σκορ από τον Ουίλις και τον Πλάις.

Ποτέ δεν τα παράτησαν και είναι λογικό. Η Εφές είναι πολύ ταλαντούχα ομάδα. Επιθετικά από την πλευρά μας ήμασταν εξαιρετικοί. Σουτάραμε όπως έπρεπε αλλά κάναμε 11 λάθη. Μεγάλη νίκη αυτή για εμάς. Θα δούμε σε δύο ημέρες τώρα τι θα κάνουμε με την Μονακό εδώ μέσα“, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Στην Συνέντευξη Τύπου, πρόσθεσε:

“Ξεκινήσαμε εξαιρετικά το παιχνίδι. Το σχέδιό μας ήταν να σταματήσουμε τους περιφερειακούς τους. Η Εφές έχει ίσως την καλύτερη γραμμή περιφερειακών στην Ευρωλίγκα με τον Λάρκιν, τον Μπομπουά, τον Μπράιαντ, τον Τόμπσον. Ειδικά στον Λάρκιν παίξαμε εξαιρετική άμυνα, με τον Γκραντ να τον παίζει ένας εναντίον ενός. Κάναμε και παγίδες πάντα. Είχαμε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον έλεγχο του ματς, βρήκαμε τα ανοιχτά σουτ με τον Γκριγκόνις, που ήταν άριστος στα μακρινά σουτ.

Στο δεύτερο μέρος συνεχίσαμε να παίζουμε καλή άμυνα στους περιφερειακούς, αλλά χάσαμε λίγο τους ψηλούς και έτσι οι Πλάις – Γουίλις έβαλαν έξι τρίποντα. Αυτά τα σουτ έβλαψαν λίγο την άμυνά μας, αλλά και πάλι κρατήσαμε την Εφές στους 76 πόντους, κάτω από το μέσο όρο τους δηλαδή.

Επιθετικά κουραστήκαμε λίγο στο δεύτερο μέρος, κάναμε κάποια λάθη και δεν είχαμε τόσο καλή κυκλοφορία της μπάλας. Παρά ταύτα πήραμε την νίκη κόντρα στην Εφές, που είναι καλή ομάδα. Ναι μεν έχει χάσει συνεχόμενα παιχνίδια, αλλά παίζει καλό μπάσκετ”.

Ερντέμ Τσαν: ”Το πρώτο ημίχρονο ήταν το κλειδί του ματς”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Εφές:

«Δεν ξεκινήσαμε το παιχνίδι όπως είχαμε σχεδιάσει και δώσαμε πολλά ελεύθερα σουτ στον Παναθηναϊκό. Τελειώσαμε το πρώτο ημίχρονο και στα αποδυτήρια κάναμε μία συζήτηση, που όμως δεν ήταν αρκετή για να μας δώσει τη νίκη σήμερα. Το αποψινό ματς είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να παλέψεις και στα 40 λεπτά κι αν δεν είσαι επιθετικός και συγκεντρωμένος δεν μπορείς να το κερδίσεις. Πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε, είχαμε πολλές αναποδιές το τελευταίο διάστημα. Αρχίζουμε να επανερχόμαστε και πρέπει να σκεφτούμε τι θα κάνουμε για να τελειώσουμε τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο».

Για το πρώτο ημίχρονο ήταν το κλειδί του ματς: «Ήταν το κλειδί και το είπα στην αρχή των δηλώσεών μου. Ήταν κάτι που δεν το είχαμε σχεδιάσει στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος, φτάσαμε στους 3 πόντους, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ. Αν δεν παίζεις από την αρχή δεν κερδίζεις. Έχουμε ένα απαιτητικό πρόγραμμα με 5 σερί εκτός έδρας ματς και συνεχίζουμε τη μάχη».

Παναθηναϊκός – Εφές 83-76: Εφάρμοσε τον ΝΟΜΟ του ΟΑΚΑ!