Ρεάλ – Βαλένθια 96-86: Άρνηση ήττας με “αρχηγική” εντολή Γιουλ και “διπλό” Ταβάρες!

2024-01-11T23:29:16+00:00 2024-01-12T00:07:48+00:00.

gadamopoulos

11/Jan/24 23:29

Facundo-Campazzo-Real-Madrid-Valencia

Η πρωτοπόρος Ρεάλ ζορίστηκε μάλλον απρόσμενα στη Μαδρίτη από τη Βαλένθια, όμως καθοριστικός στο τελευταίο λεπτό και στην παράταση Γιουλ και οι 18π.-19ριμπ. του Ταβάρες τής χάρισαν στην παράταση την 19η νίκη σε 21 ματς στην Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Ρεάλ είναι συνηθισμένη στο να πατάει όποτε θέλει το «γκάζι» στη φετινή σεζόν, τόσο στην Ευρωλίγκα όσο και στην ACB. Οι πρωταθλητές Ευρώπης φάνηκε να παίζουν με… σπασμένα φρένα μετά τις τέσσερις παρατάσεις της περασμένης εβδομάδας με την Εφές.

Αρχικά πέρασαν εμφατικά από τη Βιτόρια – για το πρωτάθλημα – και στη συνέχεια από το Μόναχο για την Ευρωλίγκα. Όμως το βράδυ της Πέμπτης (11/1) παραλίγο να τους… φρενάρει η Βαλένθια, η οποία προερχόταν από δύο εντός έδρας ήττες από Παναθηναϊκό και Ζαλγκίρις.

Η Ρεάλ κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα με 96-86 στην παράταση (κ.α. 82-82), με ηγέτη τον Σέρχιο Γιουλ. Ο Ισπανός γκαρντ, στη βραδιά που τιμήθηκε για το ρεκόρ αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις με τη «βασίλισσα», δεν είχε απλώς 16 πόντους. Ήταν εκείνος που είχε ένα σημαντικό κλέψιμο και τρίποντο στο 1:28 για το 77-75 στη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Αλλά και ο πραγματικός αρχηγός με τους πέντε πρώτους πόντους των γηπεδούχων στο έξτρα πεντάλεπτο, στο οποίο οδηγήθηκε η αναμέτρηση με το εκπληκτικό τρίποντο με ταμπλό στην εκπνοή από τον Τζάρεντ Χάρπερ! Το μεγάλο σουτ του μικρόσωμου Αμερικανού, όμως, όπως και το εξαιρετικό παιχνίδι των Ντέιβις (19π.) και Τζόουνς (17π., 6ασ.) δεν γλίτωσε την 11η ήττα των «νυχτερίδων», οι οποίες έχασαν και το +12 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και το +6 (70-64) στο 36΄…

Σπουδαίο ματς για τη Ρεάλ και από τους Έντι Ταβάρες και Φακούντο Καμπάτσο. Ο «πύργος» της ολοκλήρωσε το ματς με ένα καταπληκτικό νταμπλ-νταμπλ 18π.-19ριμπ., ενώ ο Αργεντινός γκαρντ πρόσθεσε 19π.  και επτά ασίστ, σκοράροντας 15π. στο δεύτερο ημίχρονο!

Για την επόμενη, 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Ρεάλ φιλοξενείται από τη Μονακό στις 19/1, ενώ η Βαλένθια θα υποδεχθεί την ίδια μέρα την Αρμάνι Μιλάνο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Κοιμισμένη» βασίλισσα, «ιπτάμενες» νυχτερίδες

Η Βαλένθια, αν και προερχόταν από δύο εντός έδρας ήττες (Παναθηναϊκό, Ζαλγκίρις), δεν μπήκε καθόλου φοβισμένα στο παρκέ και ξέφυγε με 16-10 στο 7΄, με 7π. του Τζόουνς. Όταν μπήκε στην «εξίσωση» και ο Ντέιβις (8π.), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 24-13 και η Ρεάλ απλώς πλησίασε στο 24-16 στο δεκάλεπτο, έχοντας μόλις 4/19 σουτ (2/8διπ., 2/11τριπ.) και πέντε λάθη.

«Αφύπνιση» με Ταβάρες

Η ομάδα του κόουτς Μούμπρου βρέθηκε και στο +12 (28-16) στο 12΄ και έδειχνε να ελέγχει το τέμπο του ματς. Η άνοδος του Καμπάτσο, όμως, και κυρίως η κυριαρχία του Ταβάρες (10π.) κοντά στο καλάθι, επέτρεψαν στους Μαδριλένους να βρουν ρυθμό και να μειώσουν στο 36-33 του 19΄, παρά τα 3/15τριπ.. Οι 6π. του Πραντίγια κράτησαν τη Βαλένθια μπροστά με 40-35 στο ημίχρονο.

Η… «τάξη» του Καμπάτσο

Το μομέντουμ που κέρδισε η Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε και συνέχεια, παρά την καθυστερημένη – κατά 15΄ – έναρξη της τρίτης περιόδου λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο… Οι παίκτες του Τσους Ματέο κατάφεραν αρχικά να περιορίσουν τους αντιπάλους τους στους 15π. στο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Φακούντο Καμπάτσο έβαλε τα πράγματα στη δική του σειρά, σκοράροντας 9π. στην περίοδο και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 58-55 στο 30΄.

Πού κρίθηκε: Στην κυριαρχία του Ταβάρες, που είχε 18π. και 19ριμπ. και βοήθησε τη Ρεάλ να πάρει 14 σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχιο Γιουλ «μίλησε» και πάλι όταν έπρεπε, με ένα καθοριστικό τρίποντο στο 39΄ αλλά και πέντε από τους 16π. του στην παράταση!

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-40, 58-55, 82-82, 96-86 (παρ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 3 (1/4τριπ.), Αμπάλδε  3 (1/2τριπ.), Καμπάτσο 19 (4/6τριπ., 7ασ.), Χεζόνια 10 (1.4τριπ.), Αλοσέν, Ροντρίγκεθ 5 (1/2τριπ., 4ασ.), Ταβάρες 18 (7/14διπ., 19ριμπ.), Γιουλ 16 (2/4διπ., 4/8τριπ.), Γιαμπουσέλε 7 (1/2τριπ., 5ριμπ.), Εντιαγέ 2, Μούσα 13 (3/4διπ., 0/5τριπ.).

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 8 (1/3διπ., 1/8τριπ.), Πουέρτο 6, Ρίβερς 2, Πραντίγια 6, Άντερσον 9 (1), Λόπεθ-Αροστέγκι, Τζόουνς 17 (2/6διπ., 3/6τριπ., 6ασ.), Ίνγκλις 8, Γιόβιτς 11 (3/4διπ., 1/1ρριπ., 4ασ.), Τουρέ, Ρόμπερτσον, Ντέιβις 19 (5/8διπ., 3/7τριπ.).