Παναθηναϊκός: Ονειρεμένο ξεκίνημα με τρίποντη… “καταιγίδα” κόντρα στη Μονακό

2024-01-11T20:49:50+00:00 2024-01-11T22:05:52+00:00.

Μάνος Φυρογένης

11/Jan/24 20:49

Marius-Grigonis-Panathinaikos-EuroLeague

Απίστευτα πράγματα από τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα με τη Μονακό. Έπαιζαν… ρολόι οι “πράσινοι” με 7/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ένας Παναθηναϊκός να τον… πιεις στο ποτήρι αποζημιώνει και με το παραπάνω τον κόσμο του που κατέκλισε το ΟΑΚΑ, γεμίζοντάς τον με όνειρα και φιλοδοξίες για τη συνέχεια.

Η 21η στροφή της Ευρωλίγκας και τελευταία αυτού του απαιτητικού διαστήματος με 4 αγώνες σε δυο εβδομάδες έφερε την ταλαντούχα Μονακό στο ΟΑΚΑ. Challenge accepted για τους “πράσινους” που βρίσκονται σε εξαιρετικό μομέντουμ (6 νίκες στους 7 τελευταίους αγώνες τους) και φρόντισαν να το επιβεβαιώσουν και στο πρώτο διάστημα της αναμέτρησης.

Με περίσσια αυτοπεποίθηση και αγωνιστικό θράσος, οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν πάρει το… όπλο τους και εκτελούσαν κατά ριπάς από την περιφέρεια.

Το ένα εύστοχο τρίποντο διαδεχόταν το άλλο, βλέποντος το αντίπαλο καλάθι σαν… βαρέλι. Οι “πράσινοι” γυρνούσαν τη μπάλα με κινηματογραφική ταχύτητα, έβρισκαν τον ελεύθερο παίκτη από όλα τα σημεία έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και… μέσα.

Ο φωτεινός πίνακας έγραφε 27-12 με τη συμπλήρωση των πρώτων 10′ και το εξωφρενικό 7/9 τρίποντα προκάλεσε φρενίτιδα ενθουσιασμού στις κερκίδες του Κλειστού των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Ούτε βολές να εκτελούσαν.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Εργκιν Αταμάν δεν κατέβασαν το διακόπτη, έψαξαν ωστόσο λύσεις και εντός πεδιάς διατηρώντας ένα ασφαλές προβάδισμα και ένα ποσοστό της τάξεως του 61,5% (8/13), έχοντας ευστοχήσει σε περισσότερα τρίποντα από δίποντα (7/12, 58,3%). Αυτό θα πει χέρι… αλφάδι.

Εν τέλει ο Παναθηναϊκός που ακούμπησε τη μπάλα περισσότερο στο ζωγραφιστό στο δεύτερο ημίχρονο στον εκπληκτικό Ματίας Λεσόρ, ολοκληρώνοντας το θρίαμβό του (88-63) με 11/22 σουτ τριών πόντων.