Μπαρτζώκας: “Πρέπει να κάνουμε επανεκκίνηση, θα βρω τους παίκτες να το κάνουν”

2024-01-12T22:28:18+00:00 2024-01-12T23:25:39+00:00.

12/Jan/24 22:28

bartzokas-olympiacos

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στα στοιχεία που έφεραν την ήττα για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Βιτορία.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Βιτόρια και γνώρισε την ήττα με 80-69, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στα λάθη της ομάδας του και όσα της στέρησαν το ”διπλό” επί ισπανικού εδάφους.

”Σούταραν πολύ καλά, οι αποφάσεις και οι επιλογές μας στην επίθεση ήταν εκτός αγωνιστικού πλάνου, υπήρχε βιασύνη, δεν είχαμε ταχύτητα στην κυκλοφορία της μπάλας, δεν μπορούσαμε να βρούμε ρυθμό, όλα τα σουτ ήταν εκτός ρυθμού. Είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, έτρεξαν στο τρανζίσιον, βάζοντας όλοι μεγάλα τρίποντα. Δεν υπήρχε δράση από την πλευρά μας”

Στην Συνέντευξη Τύπου συνέχισε σε ανάλογο ύφος, τονίζοντας ότι οι περισσότεροι παίκτες του δεν ήταν στο πνεύμα του αγώνα.

”Συγχαρητήρια στη Μπασκόνια και στον Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Του εύχομαι τα 750 ματς με τη Μπασκόνια να τα κάνει χίλια. Κάναμε κακή εμφάνιση σαν ομάδα, ειδικά στην τρίτη περίοδο. Ακόμα και στο πρώτο μέρος που ήμασταν μπροστά στο σκορ, χάσαμε λέι απ, κάναμε εννέα λάθη και συνεχίσαμε έτσι και στο δεύτερο μέρος. Η Μπασκόνια είχε αυτοπεποίθηση στην εκτέλεση και άξιζε την νίκη. Πρέπει να κάνουμε μία επανεκκίνηση, πρέπει να σκεφτούμε την σκληράδα μας, σωματική και πνευματική. Ό,τι και να γίνει, θα βρω τους παίκτες που θα το κάνουν αυτό. Σημασία έχει πώς προσεγγίσαμε το ματς, νομίζω πως οι περισσότεροι έπαιξαν κάτω από το επίπεδο ποιότητάς τους, έψαχνα να βρω ποιοι ήταν στο πνεύμα του αγώνα για να εκτελέσουν όπως θέλαμε, είτε με ένστικτο είτε με πλάνο και δεν μπορούσα. Πολλοί ήταν σε κακή κατάσταση, πολλοί δίσταζαν, έπαιρναν κακές αποφάσεις και στην άμυνα και στην επίθεση. Δεν είναι ένα το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι το πώς παίξαμε ως ομάδα. Ήμασταν έναν πόντο μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου και δώσαμε λέι απ. Ακόμα και τότε, δείχνει ότι οι περισσότεροι παίκτες δεν ήταν στο πνεύμα του ματς”

Μιλουτίνοφ στο Eurohoops Show: “Πρέπει να κοιτάξουμε στον καθρέφτη, να δούμε τις ευθύνες μας”

Ευρωλίγκα (πανόραμα): Στο 11-10 ο Ολυμπιακός και τρεις ακόμα ομάδες

Κάνααν: “Πιστεύω στην ομάδα και ότι μπορούμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα”

Φίλιπ Πετρούσεφ: Έδινε οξυγόνο στο “θολωμένο μυαλό” του Ολυμπιακού στη Βιτόρια αλλά δεν αρκούσε

Μπασκόνια – Ολυμπιακός: Πρώτος σκόρερ στη Βιτόρια – δεν έφτασε το φοβερό πρώτο δεκάλεπτο