Βίρτους – Βιλερμπάν 73-63: Ανατροπή και νίκη νούμερο 15

2024-01-18T22:37:43+00:00 2024-01-18T23:29:32+00:00.

18/Jan/24 22:37

daniel-hackett-virtus-bologna-asvel-euroleague-regular-season-round-23

Η Βίρτους έκανε την ανατροπή και κέρδισε την Βιλερμπάν με 73-63, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μπορεί η Βιλερμπάν να ήταν ανταγωνιστική στη Μπολόνια, όμως η Βίρτους ήταν αυτή που κέρδισε με σκορ 73-63.

Η αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με ανατροπή, με τους Ιταλούς να ανεβαίνουν στο 15-7.

Ο Χάκετ και ο Μπελινέλι ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, ενώ Φαλ και Λι δεν ήταν αρκετοί για τους Γάλλους (4-18).

Η Βίρτους αγωνίστηκε χωρίς τους Σενγκέλια, Ντόμπριτς και Κάκοκ, ενώ για τη Βιλερμπάν ήταν εκτός ξανά ο Ντε Κολό.

Στο ματς του πρώτου γύρου η Βίρτους είχε επικρατήσει με 84-87. Για την 23η αγωνιστική, η Βίρτους φιλοξενείται από την Φενέρ (25/1), ενώ η Βιλερμπάν από τη Μπάγερν (25/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Βίρτους μπήκε πιο δυνατά στο ματς και παρά το αρχικό 5-4, μπόρεσε και πήρε διψήφια διαφορά με 17-7, με τους Μπελινέλι και Ντάνστον να ξεχωρίζουν. Η Βιλερμπάν δεν είχε τις λύσεις για το κάτι παραπάνω και περιορίστηκε στο 19-10 της πρώτης περιόδου.

Η γαλλική ομάδα δεν άργησε να αντιδράσει και με τους Φαλ-Λι μείωσε αισθητά την διαφορά για το 22-19 στο 14′, με τους Ιταλούς να έχουν 3/14 τρίποντα. O Φαλ έκανε θραύση στη ρακέτα (24-30) και έτσι η Βιλερμπάν έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 27-32.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν και στο +8 (29-37) και ακολούθως στο +11 (37-48), με τον Φαλ να κάνει φοβερά πράγματα στη ρακέτα της Βίρτους. Κορντινιέ και Μπελινέλι μείωσαν σε 45-50, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν λύγισαν για το 45-54 στο 30′.

Η ολική ανατροπή ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα και την ίδια στιγμή σκόραραν με Μπελινέλι και Χάκετ. Το 55-56 στο 35′ έγινε 65-60 στο 39′ και η Βίρτους έφτασε στην ανατροπή και στη νίκη με 73-63.