Μονακό – Ρεάλ 98-74: Ολοκληρωτική επικράτηση κόντρα στη (σχεδόν) “μισή” πρωταθλήτρια!

2024-01-19T21:53:07+00:00 2024-01-20T12:30:37+00:00.

gadamopoulos

19/Jan/24 21:53

Mike James

Η Μονακό, με ηγέτη και πάλι τον Μάικ Τζέιμς (15π.-12ασ.), διέλυσε τη – χωρίς Γιουλ και Ταβάρες – Ρεάλ και αφού υποχρέωσε τη “βασίλισσα” στην τρίτη φετινή ήττα της, έφτασε με την τρίτη σερί εντός έδρας νίκη της σε ρεκόρ 12-10.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το «στέμμα» της «βασίλισσας» μόνο «λαμπερό» δεν ήταν το βράδυ της Παρασκευής (19/1) στο Μονακό. Κυρίως επειδή οι «πρίγκιπες» είχαν κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης… «μάτι» που «γυάλιζε».

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, αν και προερχόταν από τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, διέλυσε τη Ρεάλ με 98-74 και με την τρίτη διαδοχική εντός έδρας επικράτησή της, έφτασε σε ρεκόρ 12-10 και υποχρέωσε τους Ισπανούς μόλις στην τρίτη ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι, με μία «παράσταση» σκορ και δημιουργίας από τον Μάικ Τζέιμς, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις μεγάλες απουσίες των Σέρχιο Γιουλ και Έντι Ταβάρες για τους Μαδριλένους και επέστρεψαν στις επιτυχίες. Ο Τζέιμς, κορυφαίος σκόρερ της κανονικής περιόδου, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15π., 12ασ. – δύο λιγότερες από το ρεκόρ καριέρας του-, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Τζόρνταν Λόιντ (19π.), αλλά και βοήθεια από τους Ντιαλό (14π.) και Μοτεγιούνας (13π.).

Η ομάδα του Τσους Ματέο, η οποία στο 31΄ έμεινε πίσω ακόμη και με 29π. διαφορά (83-54), δεν είχε κανένα περιθώριο αντίδρασης από την πρώτη περίοδο. Ο Καμπάτσο δεν βρήκε χώρους ούτε να σκοράρει (7π., 2/6 σουτ) ούτε να πασάρει (μόλις μία ασίστ) και οι 11π. του Ρούντι Φερνάντεθ, που έφτασε τους 3.010π. στην Ευρωλίγκα, αλλά και οι 12π. του Μούσα, δεν έφταναν.

Για την επόμενη, 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μονακό φιλοξενείται από την Εφές στη Κωνσταντινούπολη στις 26/1, ενώ η Ρεάλ υποδέχεται στη Μαδρίτη τον Ολυμπιακό, στις 25/1.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Φουριόζα» Μονακό!

Οι γηπεδούχοι θέλησαν από το ξεκίνημα να μην αφήσουν περιθώρια στη Ρεάλ και μετά το αρχικό 6-0, ξέφυγαν με 11-2 στο 3΄. Οι Ισπανοί, μείωσαν στο 15-11, όμως το σόου του Μάικ Τζέιμς, με 7π.-6ασ. στην πρώτη περίοδο, έφερε τη Μονακό στο 33-20 του δεκαλέπτου, με οκτώ ασίστπ-ένα λάθος της ομάδας του Ομπράντοβιτς και πέντε λάθη της «βασίλισσας».

«Μάχη» Λόιντ-«Τσάτσο»

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, πλησιάζοντας στο 33-26, ενώ με τον Ρούντι Φερνάντεθ να ξεπερνά τους 3.000π. στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, η Ρεάλ έμεινε στο -11 (43-32). Ο Τζόρνταν Λόιντ, όμως, με οκτώ από τους 11π. του στο δεκάλεπτο, κράτησε την ομάδα του μπροστά και την έφερε και στο +20 (54-34) του 18΄! Οι 8π. του «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ στο ίδιο διάστημα «έγραψαν» το 56-40 του ημιχρόνου.

Η σειρά των Ντιαλό, Μοτεγιούνας και… τέλος

Η αντίδραση της Ρεάλ δεν ήρθε ποτέ και η Μονακό συνέχισε να έχει το πόδι στο γκάζι, αυτή τη φορά με λύσεις από τους Ντιαλό και Μοτεγιούνας. Ο πρώτος έφτασε τους 12π. και ο δεύτερος τους 13π. στο τρίτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά και ως το +27, με το 75-48 του 27΄, που ουσιαστικά έβαλε τέλος από νωρίς στο ματς.

Πού κρίθηκε: Στο καλό πρώτο δεκάλεπτο της Μονακό (33-20) και τη διαφορά δημιουργίας. Οι γηπεδούχοι είχαν 25ασ.-13 λάθη και 12 κλεψίματα, ενώ η Ρεάλ μέτρησε δέκα τελικές πάσες και 19 λάθη…

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς «ζεστάθηκε» από την αρχή (7π.-6ασ. στο δεκάλεπτο), δεν χρειάστηκε να φορτσάρει και έκλεισε το ματς με 15π. και 12 τελικές πάσες!

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 56-40, 80-54, 98-74.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 7 (1/3τριπ., 3ασ.), Λόιντ 19 (3/3διπ., 4/6τριπ.), Μπλόσομγκεϊμ 5, Ντιαλό 14 (2/5τριπ.), Κορνελί 4, Τζαϊτέ 8 (3/4διπ., 6ριμπ.), Μοτιεγιούνας 13, Ουαταρά 9 (3/6τριπ.), Χολ 4 (2/2διπ., 7ριμπ.), Τζέιμς 15 (2/5διπ., 3/5τριπ., 12ασ., 6ριμπ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 10 (1/5τριπ.), Φερνάντεθ 11 (3/6τριπ., 3κλεψ.), Αμπάλδε 2, Καμπάτσο 7 (1/2διπ., 1/4τριπ.), Χεζόνια 6 (2/3διπ., 0/3τριπ.), Αλοσέν, Ροντρίγκεθ 8 (2/2τριπ.), Ντεκ 4, Πουαριέ 5 (2/3διπ., 9ριμπ.), Γιαμπουσέλε 5 (0/4διπ., 1/3τριπ., 9ριμπ.), Εντιαγέ 4, Μούσα 12 (3/4διπ., 1/3τριπ.).