Αταμάν: “Ο Σλούκας έδειξε χαρακτήρα και… απογείωσε την ατμόσφαιρα”

2024-01-19T22:34:57+00:00 2024-01-19T23:56:59+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

19/Jan/24 22:34

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για μία ακόμη σημαντική νίκη του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, αναφέρθηκε στα προβλήματα που αντιμετώπισε η ομάδα του καθ’ όλη τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας, ενώ αναφέρθηκε και στον τρόπο που αμύνθηκαν οι παίκτες του στο πικ εντ ρολ της Παρτιζάν στην τέταρτη περίοδο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός μ’ ένα ξέσπασμα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε της Παρτιζάν με 84-71 στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στο 14-8 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας, λίγα 24ωρα πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο τεχνικός του τριφυλλιού, Εργκίν Αταμάν μίλησε στην flash interview για μία ακόμη σημαντική νίκη που πήρε στην έδρα του ο Παναθηναϊκός, το πώς αντιμετώπισαν οι παίκτες του το πικ εντ ρολ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ αναφέρθηκε και στις δυσκολίες που είχε η ομάδα του την εβδομάδα που πέρασε.

Πριν το ματς ξέραμε ότι δεν ήμασταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αυτή την εβδομάδα, εξαιτίας των αρκετών προβλημάτων που είχαμε. Δεν μας άφησαν να κάνουμε το παιχνίδι μας, γιατί είναι μία ομάδα που παίζει πολύ δυνατά στην άμυνα. Θα έπρεπε να παίξουμε με το ίδιο νεύρο στην άμυνα. Αυτό δεν το κάναμε για τρία δεκάλεπτα.

Μπορούσαν να βρουν εύκολα τον Ντόζιερ και βρήκαν εύκολους πόντους στο πιν εντ ρολ. Στο τέταρτο βελτιώσαμε κατακόρυφα την άμυνά μας. Βρήκαμε πόντους στο τρανζίσιον και πήραμε τη νίκη. Είναι μία πολύ σημαντική νίκη. Καταφέραμε να επιβιώσουμε στο τέλος”.

Στην Συνέντευξη Τύπου πρόσθεσε:

“Είναι σημαντικό να κερδίζεις τέτοια ματς ακόμα και όταν δεν υπάρχει μπασκετικό πάρτι. Δεν κάναμε καλή προετοιμασία μετά από τον αγώνα με τη Μονακό, είχαμε πολλά προβλήματα με τραυματίες και με ασθενείς, χάσαμε κάπως την συγκέντρωσή μας. Το πρόσεξα αυτό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Μπορούσαμε να χτίσουμε μεγάλη διαφορά στο πρώτο μέρος, όμως για τρεις περιόδους ήταν σκληρός ο αγώνας απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο που είναι καλός αμυντικά.

Στην τέταρτη περίοδο είχαμε περισσότερη επιθετικότητα, δώσαμε μεγάλη μάχη, επιτεθήκαμε με πικ-εν-ρολ. Ίσως δεν παίξαμε το πιο ποιοτικό μας μπάσκετ, δείξαμε όμως τον χαρακτήρα μας με μπροστάρη τον Σλούκα. Ειδικά στην τέταρτη περίοδο έδειξε χαρακτήρα και με τους πόντους και τις ασίστ του απογείωσε την ατμόσφαιρα, ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Μιλήσαμε πριν από τον αγώνα για τις ήττες στον πρώτο γύρο. Είπαμε ότι το σημαντικό ήταν να πάρουμε νίκες, απόψε και στο επόμενο παιχνίδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς από την πλευρά του δεν είπε πολλά για το ματς και ευχήθηκε τα καλύτερα στον Παναθηναϊκό.

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την νίκη. Ήταν σκληρό ματς, πολύ επιθετικό και από τις δύο ομάδες. Θεωρώ ότι το χάσαμε από τα λάθη μας και από κάποιες κακές αποφάσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εύχομαι στον Παναθηναϊκό τα καλύτερα»

Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 84-71: Την στραγγάλισε και φουλ για πλεονέκτημα!