Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 80-68: Ένας (Ναν) ίσον… κανένας και ήττα στο καυτό Κάουνας!

2024-02-02T20:49:17+00:00 2024-02-02T22:42:29+00:00.

02/Feb/24 20:49

nunn-zalgiris

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο Κάουνας, γνωρίζοντας την ήττα από την Ζαλγκίρις με 80-68, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε και ήττα στο Κάουνας.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 80-68, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, έχοντας πλέον ρεκόρ 15-10.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πάνω χέρι στη τρίτη περίοδο και μαζί την διαφορά.

Η συνέχεια ακόμα χειρότερη για τους πράσινους που για σχεδόν 7′ σκόραραν μόνο με βολές, για να μείνουν πίσω με 12.

Ο Ναν έκανε ρεκόρ σεζόν με 26 πόντους, όμως ήταν μόνος στην επίθεση και μοιραία δεν ήταν και αρκετός για την ομάδα του.

Για τους νικητές του 10-15, ο Έβανς ήταν όλα τα λεφτά με 24 πόντους-5 ασίστ, σε μία εξαιρετική εμφάνιση.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει με 73-71 στο ΟΑΚΑ.

Για την 26η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Φενέρ (9/2), ενώ η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από τον Ερυθρό Αστέρα (9/2).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με την Ζαλγκίρις να ξεφεύγει με 18-13 με τον Μπιρούτις. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τα τρίποντα των Ναν και Γκριγκόνις να μειώνουν σε 20-19. Οι Λιθουανοί είχαν 11/16 σουτ για το 25-21 στο 9′, αλλά οι πράσινοι είχαν σε… κέφια τον Ναν με 13 πόντους (5/6 σουτ), για το 25-25 στην πρώτη περίοδο.

Ο Λεσόρ μπήκε στην εξίσωση και με δικά του καλάθια, έστειλε την ομάδα του στο 27-33, με τον Έβανς να σκοράρει για τους Λιθουανούς και όχι απλά να μειώνει, αλλά και να ισοφαρίζει σε 35-35. Σε εκείνο το σημείο και με περίπου 4:30′ να απομένουν για το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον έλεγχο του ματς, με τους Σάμνερ και Ουλάνοβας να κάνουν το 44-38 στο 20′.

… ”μίλησε” στο δεύτερο η Ζαλγκίρις

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Έβανς σε κέφια, με τον Αμερικανό να δίνει την ομάδα του τη μέγιστη διαφορά της με 46-38. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός αστοχούσε χαρακτηριστικά, με τον Ναν να μειώνει σε 52-50 και ακολούθως σε 59-56. Ακόμα και έτσι, όμως, η Ζαλγκίρις έμεινε ψύχραιμη και… εύστοχη και μπόρεσε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με +8 (64-56).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Παναθηναϊκός, ο οποίος έμεινε χωρίς καλάθι για σχεδόν 7′ και σκόραρε μόνο με βολές. Στο ενδιάμεσο, η Ζαλγκίρις πήγε στο +12 (72-60) με τον Έβανς. Οι πράσινοι αντέδρασαν, κυρίως μέσω άμυνας, με τον Ναν να μειώνει σε 74-67 στο 37′. Ο Ουλάνοβας ουσιαστικά τελείωσε το ματς (78-67), με τη Ζαλγκίρις να κερδίζει με 80-68.

Πού κρίθηκε

Το 59-56 έγινε 72-60, με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς καλάθι για πάνω από επτά λεπτά, σκοράροντας μόνο με βολές.

Ο Έβανς ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους-3 ριμπάουντ-5 ασίστ-5 κλεψίματα με 9/11 σουτ-2/2 βολές σε 27:49′.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

Ζαλγκίρις (Τρινκιέρι): Έβανς 24, Λεκαβίτσιους, Χέιζ 2, Γκιεντράιτις 7, Σμιτς 10, Σάμνερ 12, Ντίμσα 3, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 8, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 10

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Παπαπέτρου, Γκραντ 7, Ναν 26, Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15, Ερνανγκόμεθ 3, Μήτογλου 3

Αταμάν: “Με τέτοια άμυνα είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις εκτός έδρας”

Κίναν Έβανς: Ο… καυτός “εκτελεστής” της Ζαλγκίρις δεν χαρίστηκε ούτε στον Παναθηναϊκό!

Ναν: Η καλύτερη βραδιά του στην Ευρωλίγκα δεν έφτανε στον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός: Season-low στο Κάουνας, για δεύτερη φορά μόλις 68 πόντοι στην επίθεση

Τρινκιέρι: “Εγώ δεν έχω ενέργεια, οι παίκτες μου έχουν – Ναν & Γκριγκόνις έκαναν απίστευτο παιχνίδι”